Reklama

Siły zbrojne

Wielonarodowa Brygada LITPOLUKRBRIG prowadzi grę wojenną

 • Fot. Glenn Beltz/flickr.com
  Fot. Glenn Beltz/flickr.com
 • Fot. Raytheon
  Fot. Raytheon
 • Fot. Maureen/flickr.com
  Fot. Maureen/flickr.com

Jak informuje oficer prasowy Oleksandr Gain, Sztab Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady zakończy planowanie działań w ramach Operacji Wsparcia Pokoju, realizując scenariusz treningu sztabowego Brave Brother w ramach ćwiczenia Dragon-17.

Podpułkownik Dariusz Czekaj, zastępca Szefa Sztabu ds. Operacyjnych Brygady przyznał, że obecny proces decyzyjny był jednym z najtrudniejszym jaki personel Brygady dotychczas realizował. Zadaniem oficerów i podoficerów z trójnarodowej brygady było zaplanowanie operacji w zróżnicowanym i bardzo dynamicznym środowisku konfliktu. Etnicznie podzielony rejon operacji wymagał zaplanowania działań zarówno kinetycznych jak i niekinetycznych w oparciu o własne pododdziały, jakimi dysponuje LITPOLUKRBRIG. Wszystkie poszczególne etapy były nadzorowane przez zastępcę dowódcy pułkownika Volodymyra Yudanova oraz szefa sztabu podpułkownika Eligijusa Senulisa.

Czytaj też: LITPOLUKRBRIG w pełnej gotowości bojowej

„Ten trening jest jedynie elementem naszej większej koncepcji szkoleniowej. Brave Brother pozwolił na stworzenie niezbędnych warunków do dalszego rozwoju sytuacji wynikającej ze scenariusza. Cały obecny wysiłek zaowocował wydaniem Rozkazu Bojowego, który zostanie użyty w międzynarodowym ćwiczeniu Maple Arch-17. Istota i aktualność wniosków oraz decyzji i planów opracowanych przez sztab zostanie zweryfikowane w czasie realizacji zadań przez podległe jednostki oraz w systemie symulacji komputerowej w listopadzie bieżącego roku. Pierwszorzędną sprawą jest działanie i planowanie w sposób realistyczny i możliwy do wykonania” - podkreślił  podpułkownik Dariusz Czekaj. 

W treningu główny wysiłek Dowództwa LITPOLUKRBRIG skupił się na prowadzeniu wysokiej jakości gry wojennej, identyfikacji luk, poszukiwania informacji oraz desygnowaniu kluczowych zadań dla poszczególnych etapów w trakcie ćwiczenia Maple Arch-17. 

Czytaj też: Litewsko-polsko-ukraińska brygada szykuje się do manewrów

„Oficerowie sztabu mają styczność z wymagającym środowiskiem operacyjnym w ramach odbywającego się ćwiczenia Dragon-17 i treningu sztabowego Brave Brother. W mojej ocenie sprostali oczekiwaniom i potwierdzili swoje zdolności do planowania operacji wojskowych . Jestem zadowolony widząc wzrost profesjonalizmu i pracy zespołowej wśród żołnierzy z Polski, Litwy i Ukrainy nakierowanej na wdrażanie i powodzenie operacji. Rozwój kultury organizacyjnej dowództwa jak i rozwój zawodowy indywidualnych oficerów jest największą miarą sukcesu, jaki możemy tu zdobyć. Jednakże to nie koniec pracy. Przed nami są kolejne cele szkoleniowe, które musimy zrealizować” - powiedział pułkownik Zenon Brzuszko, dowódca LITPOLUKRBIG.

Reklama

Komentarze

  Reklama