Reklama

Siły zbrojne

Wielka Brytania ujawnia dane o bezzałogowcach

  • Brytyjczycy ujawnili w jakim zakresie wykorzystują drony nad terytorium Wielkiej Brytanii – fot. Thales
    Brytyjczycy ujawnili w jakim zakresie wykorzystują drony nad terytorium Wielkiej Brytanii – fot. Thales

Odpowiedź brytyjskiego ministra stanu ds. sił zbrojnych James Robathana na zapytanie poselskie pozwoliło zapoznać się wszystkim ze sposobem wykorzystywania bezzałogowych statków powietrznych w Wielkiej Brytanii w ciągu ostatnich 7 lat.W okresie od 2006 do 2013 r. w przestrzeni powietrznej Wielkiej Brytanii przeprowadzono 2956 lotów z wykorzystaniem czterech różnych typów bezzałogowych statków powietrznych. Najwięcej lotów (2609) wykonano z użyciem dronów Desert HawkMk III. Latały one przede wszystkim nad poligonem Otterburn (w hrabstwie Northumberland) i Stanford ( w hranstwie Norfolk). Większość lotów miała charakter szkoleniowy.

Więcej: Bezzałogowe miliardy dolarów

Brytyjskie wojska lądowe w okresie od 2010 r. do czerwca 2013 przeprowadziły 306 lotów dronów Watchkeeper, które wykonywano z lotniska West Wales, niedalekoAberporth (w hrabstwie Aberporth). Przy czym sześć z nich w pierwszej połowie 2013 r. przeprowadzono z wykorzystaniem operatorów francuskiej armii.

Więcej: Brytyjczycy gotowi do użycia „zabójczego robota” – Taranis automatycznie wybiera i niszczy cele

Drony ScanEagle i Honeywell RQ-16A T-Hawk (Tarantula Hawk) wykonały w sumie 41 lotów, przy czym 27 zrealizowano w okresie od 2006 do 2012 podczas wyboru typu bezzałogowca dla brytyjskiej marynarki. Pozostałe czternaście to zadania treningowe z wykorzystaniem dronu Tarantula Hawk.

(MD)

 
Reklama

Komentarze

    Reklama