Siły zbrojne

Wielka Brytania modernizuje czołgi Challenger 2

Fot. Corporal Wes Calder RLC, Crown copyright/MoD UK.
Fot. Corporal Wes Calder RLC, Crown copyright/MoD UK.

Brytyjskie ministerstwo obrony rozpoczyna proces modernizacji czołgów podstawowych Challenger 2, stanowiących podstawowe wyposażenie wojsk pancernych British Army – pisze Defense News.

Jak podaje Defense News, w Wielkiej Brytanii rozpoczęto pierwszą fazę prac dotyczących modernizacji czołgów Challenger 2, znajdujących się na uzbrojeniu brytyjskich wojsk lądowych. Na razie trwa faza analityczna programu CR2 LEP (Challenger 2 Life Extension Programme), a zmodernizowane czołgi mogą trafić do jednostek liniowych pod koniec obecnej dekady.

Zakres prac ma się skupić przede wszystkim na wymianie przestarzałych elementów wyposażenia, aby umożliwić eksploatację brytyjskich czołgów w okresie co najmniej do 2035 roku. Według cytowanego przez Defense News przedstawiciela BAE Systems, w ramach LEP mogą zostać zainstalowane między innymi nowe termowizyjne przyrządy obserwacyjne. Program nie obejmie jednak wymiany gwintowanej armaty kalibru 120 mm Challengera, choć wcześniej mówiło się o uzbrojeniu brytyjskich czołgów w gładkolufową armatę Rh-120 L/55 niemieckiego Rheinmetalla.

Zgodnie z obowiązującą koncepcją reformy wojsk lądowych Wielkiej Brytanii każda z trzech „ciężkich” brygad British Army posiadać będzie jeden pułk pancerny z 3 szwadronami, po 18 czołgów Challenger 2 w każdym. Łącznie w siłach zbrojnych Wielkiej Brytanii docelowo według dostępnych informacji ma pozostać 227 Challengerów, co oznacza ograniczenie ich liczby w stosunku do pierwotnego stanu o około 40 %. Dokładny zakres programu modernizacji brytyjskich czołgów zostanie określony po zakończeniu fazy analitycznej. Jednakże, celem LEP ma być raczej utrzymanie Challengerów w eksploatacji, niż rozszerzenie ich możliwości bojowych.

Komentarze (3)

 1. Łętowski

  Nie piszcie o holenderskiej armii. Po rzezi w Srebrenicy, gdzie Holendrzy mieli bronić cywili, armia holenderska skompromitowała się, a rzeź ludności cywilnej będącej pod ich ochroną jest nie tylko ludobójstwem, ale i hańbą. Zabawa w żołnierzyków. Tchórze i szmaty. Nie żołnierze.

 2. walerianda

  Ta modernizacja spowoduje zapewne, że ten typ zbliży się znacznie do naszego TP-91M

 3. tank_buster

  Za to Warrior'y i Bulldogi zostały/zostaną zmodernizowane w znacznie większym stopniu. Oznacza to, że także dla Brytyjczyków pojazdy przewożące piechotę mają znacznie większe znaczenie niż czołgi. W kolejnej nowoczesnej armii te drugie tracą znaczenie.

  1. adr

   Za to Izrael dalej będzie zamawiał i modernizował Merkavy Mk4 kosztem mniejszych zamówień transporterów Namer Programy czołgowe realizują tez Turcja i Korea Płd Wszystko zależy od potrzeb, zagorzeń i położenia danego kraju. Decyzje państw takich jak USA czy W.B. nastawionych na działania ekspedycyjne, i potrafiących sobie zapewnić panowanie czy przewagę w powietrzu oraz w walce informacyjnej pokazują że czołg chociaż nie jest już bronią decydująca ciągle ma miejsce na współczesnym polu walki.

  2. olo

   Desant czołgów na UK jest dziś znacznie bardziej nieprawdopodobny niż za czasów Hitlera. W naszym przypadku czołgi mają sens bo nawet atak atomowy na nas nie oznacza likwidacji oddziałów pancernych.