Reklama

Siły zbrojne

Wielka Brytania kupuje pociski Starstreak

Jedna z wyrzutni Starstreak podczas olimpiady w Londynie. -fot. MOD
Jedna z wyrzutni Starstreak podczas olimpiady w Londynie. -fot. MOD

Brytyjskie ministerstwo obrony kupuje kolejnych 200 pocisków przeciwlotniczych krótkiego zasięgu Starstreak HVM i nieokreśloną liczbę wyrzutni. Realizacją zamówienia zajmie się filia Thales Group w Belfaście. Pozwoli to uniknąć zwolnień w Irlandzkich zakładach.

Brytyjskie siły zbrojne dysponują około 150 wyrzutniami tego typu, którą są na uzbrojeniu od 1995 roku i mają pozostać w służbie co najmniej do 2025. Kolejne pociski i wyrzutnie mają być dostarczone do czerwca 2014 roku. Strony nie podały wartości zamówienia, ani ilości dodatkowych wyrzutni. Wiadomo jednak, że mają one trafić do kolejnych jednostek, znajdujących się zarówno w służbie czynnej jak i rezerwie.

Starstreak HMV (High Velocity Missile) to system rakietowy bardzo krótkiego zasięgu, produkowany przez firmę Thales. Każdy zestaw składa się z potrójnej wyrzutni pocisków rakietowych i modułu celowniczego. Rakieta tego systemu osiąga prędkość 3 Machów i zasięg 7km. Specyfiką tego systemu jest posiadanie nie jednej, ale 3 głowic, które w ostatniej fazie lotu oddalają się od siebie o 1-2m, znacznie zwiększając skuteczne pole rażenia celów.

Starstreak znajduje się na wyposażeniu sił zbrojnych Wielkiej Brytanii, Tailandii i RPA.

Reklama

Komentarze (1)

 1. ktos

  Lepsze niz nasze gromy?3 machy to chyba duzo..a jaka predkosc maja nasze gromy

  1. sss

   taki problem sobie poczytać ?

  2. Baobab

   Czy lepszy? Jest po prostu inny. Inny sposób naprowadzania, inny sposób detonowania, inny ładunek niszczący, a że do tego samego służą... czy kiścień był lepszy od miecza?

Reklama