Reklama

Siły zbrojne

Wielka Brytania: Drony Protector zastąpią Reapery

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron poinformował, że Londyn zamierza pozyskać ponad 20 bezzałogowców nowej generacji typu Protector, które zastąpią używane obecnie systemy Reaper.

David Cameron zapowiedział zakup ponad 20 bezzałogowców nowej generacji typu Protector w celu zastąpienia systemów Reaper. Drony mają być wyposażone w najnowsze systemy rozpoznawcze i elektroniczne, mają się także charakteryzować większym zasięgiem i długotrwałością lotu.

Obecnie brytyjskie siły zbrojne wykorzystują 10 bezzałogowców klasy MALE typu Reaper, dostosowanych do przenoszenia uzbrojenia w postaci bomb kierowanych GBU-12 oraz pocisków rakietowych AGM-114 Hellfire. Drony tego typu były używane w operacjach w Afganistanie, natomiast obecnie są wykorzystywane nad Irakiem do zwalczania terrorystów z tzw. Państwa Islamskiego.

W komunikacie brytyjskiego resortu obrony podkreśla się, że nowe bezzałogowce mają być zdolne nie tylko do „identyfikowania, śledzenia…” ale także do zwalczania potencjalnych zagrożeń – będą więc uzbrojone, podobnie jak Reapery. Zwraca się uwagę, że Brytyjczycy planują znaczne zwiększenie (więcej niż podwojenie) floty uzbrojonych bezzałogowów.

Ministerstwo obrony Zjednoczonego Królestwa zamierza także przeznaczyć dodatkowe środki na wyposażenie jednostek specjalnych, w celu zapewnienia zdolności do przeciwdziałania zagrożeniom o charakterze terrorystycznym. To wszystko ma służyć zwiększeniu bezpieczeństwa Wielkiej Brytanii.

Brak na razie potwierdzonych informacji, jakie konkretnie bezzałogowe systemy powietrzne zostaną wprowadzone w Wielkiej Brytanii w miejsce Reaperów. Londyn na razie nie wyraził oficjalnie chęci uczestnictwa w programie europejskiego bezzałogowca klasy MALE. Jak podaje UK Armed Forces Commentary, jedną z – potencjalnych – możliwości jest pozyskanie znacznie zmodernizowanych systemów Reaper.

Wiadomo jednak, że Brytyjczycy w ramach Strategicznego Przeglądu Obrony i Bezpieczeństwa (SDSR 2015) zamierzają przeznaczyć znaczne środki na wprowadzenie na uzbrojenie nowego typu bezzałogowców. Będzie to oznaczać dalszy wzrost roli tej klasy systemów w działaniach antyterrorystycznych, w tym również uderzeniowych.

W czasie działań w Afganistanie w okresie od 24 marca 2011 do 16 czerwca 2014 roku Reapery zrzuciły/wystrzeliły 317 bomb i rakiet kierowanych, podczas gdy załogowe samoloty Tornado - 71. Oznacza to, że wykonały zdecydowaną większość ataków lotniczych w tym okresie. Zarówno w Iraku, jak i w Afganistanie operacje prowadzone są w warunkach ograniczonego oddziaływania przeciwnika, co sprzyja wykorzystaniu bezzałogowców na szeroką skalę.

 

Reklama

Komentarze

    Reklama