Siły zbrojne

Więcej pocisków termobarycznych. Rosja wdraża syryjskie lekcje

Fot. 	Vitaly V. Kuzmin. CC BY-SA-3.0
Fot. Vitaly V. Kuzmin. CC BY-SA-3.0

Rosyjskie ministerstwo obrony zapowiada dostawę 70 wyrzutni pocisków termobarycznych TOS-1A do jednostek we wszystkich pięciu okręgach wojskowych. Jest to prawdopodobnie wynik doświadczeń z użycia tego systemu uzbrojenia podczas działań bojowych w Syrii.

Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez dziennik „Izwiestia”, ministerstwo obrony Rosji planuje wzmocnić każdy z 5 okręgów wojskowych batalionem dziewięciu wyrzutni TOS-1A, natomiast do każdej z Armii ma trafić kompania złożona z trzech pojazdów. Łącznie 70 pojazdów klasyfikowanych przez Rosjan jako ciężkie miotacze ognia trafi do 5 brygad i 10 pułków wojsk atomowo-biologiczno-chemicznych (ABC). Pierwsza w 2018 roku kompania TOS-1A została już włączona do 10 Samodzielnego Pułku ABC ze składu 41. Armii Ogólnowojskowej należącej do Centralnego Okręgu Wojskowego.

Decyzja o zwiększeniu liczby jednostek uzbrojonych w systemu TOS-1A jest prawdopodobnie oparta na doświadczeniach z Syrii. Rosyjskie jednostki stosują tam miotacze ładunków termobarycznych do niszczenia silnych punktów obrony na kierunkach natarć syryjskich sił rządowych. Jest to zgodne z zadaniem, do jakiego pojazdy te zostały opracowane.

Czytaj też: Rosjanie używają "termobarycznych" wyrzutni TOS-1A w Syrii

Wedle terminologii rosyjskiej system TOS-1A jest klasyfikowany jako ciężki miotacz ognia, jednak de facto jest wyrzutnia pocisków rakietowych kal. 220 mm z głowicą termobaryczną (paliwowo-powietrzną). Ze względu na przeznaczanie jej do wsparcia natarć wojsk pancernych i zmechanizowanych zastosowano podwozie czołgu T-72A. Zamiast wieży TOS-1A wyposażony jest w 24-prowadnicową wyrzutnię rakiet kalibru 220 mm, która może zostać opróżniona w czasie 6-12 sekund.

Głowica pocisku wypełniona jest substancją zapalającą którą najpierw rozpyla w powietrzu a następnie zapala. Efektem jest eksplozja generująca wysoką temperaturę i gwałtowne zmiany ciśnienia, co powoduje silne obrażenia osób nie chronionych przez silny pancerz czy umocnienia. Fala uderzeniowa i temperatura skutecznie niszczą też cele nieopancerzone i lekko opancerzone oraz systemy optoelektroniczne i inne delikatne elementy pojazdów. Salwa 24 pocisków jest w stanie pokryć obszar 40 000 m2. Ze względu na ogromną siłę ognia do ataku na pojedynczy cel używa się nie więcej niż 1-4 wyrzutnię TOS-1A Buratino.

Komentarze