Reklama

Siły zbrojne

Wenezuela strzela rosyjskimi rakietami. Moskwa sprzedaje strategiczne uzbrojenie

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Wenezuelskie siły zbrojne przeprowadziły strzelania z użyciem rosyjskich systemów rakietowych BM-21 Grad i BM-30 Smiercz. Kraj ten jest jednym z największych odbiorców rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego na świecie. 

Wenezuela przeprowadziła "udane ćwiczenia" rosyjskich systemów wyrzutni rakietowych BM-21 Grad i BM-30 Smiercz.

ogłosił szef strategicznego operacyjnego dowództwa sił zbrojnych Wenezueli, Vladimir Padrino Lopes.

Wenezuela zamówiła w 2012 roku co najmniej 12 zestawów wieloprowadnicowych wyrzutni pocisków niekierowanych kalibru 300 mm typu BM-30 Smiercz. Posiada też na wyposażeniu ponad 50 systemów BM-21 Grad kalibru 122 mm. 

Rosyjski koncern zbrojeniowy Rosoboronexport podpisał w latach 2005-2009 ponad 30 kontraktów z rządem w Caracas, obejmujących nie tylko dostawy systemów artyleryjskich, ale również znaczną ilość broni przeciwlotniczej i przeciwpancernej, czołgów, broni ręcznej oraz pojazdów opancerzonych. Wenezuela eksploatuje też nowe myśliwce Su-30 i śmigłowce Mi-35. Te ostatnie, pozyskane w 2006 roku, wymagają modernizacji, która również jest realizowana przez firmy rosyjskie. 

Obecnie Wenezuela jest wymieniana wśród najważniejszych kontrahentów rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego, obok krajów takich jak Indie, Chiny, Malezja czy Wietnam. W kontynuowaniu współpracy nie przeszkodziła nawet śmierć prorosyjskiego prezydenta Hugo Chaveza. 

Reklama

Komentarze (5)

 1. dfsdf

  Iskandery rosyjskie tez im sprzedadzą? znając ich to na 100%

 2. ciekawe

  Żałosne. Co wg autora jest "strategicznym uzbrojeniem" - te BM-21 czy BM-30? Dlaczego? Bo utrudnia USA desant na plaże lub rozwinięcie z zajętego przez USA lotniska? Dobrze że Wenezuela się zbroi, bo inaczej ich złoża ropy (porównywalne z saudyjskimi) znów należałyby do USA. I dobrze, że kupuje w Rosji - wcześniej kupowali w USA, które odmówiły im dostaw części zamiennych do F-16, więc jako dostawca uzbrojenia USA jest niewiarygodne.

 3. Przemo

  Wenezuela jest na skraju bankructwa, a uzbrojenie kupuje w Rosji na kredyt. Kieski biznes dla obu stron, bo Wenezuela zwiększa swoje zadłużenie, a Rosja udziela kredytów, które nie będą spłacane.

 4. z prawej flanki

  Chavez pierwej znacjonalizowal , rozdal i rozpie..szyl wenezuelska gospodarke - doprowadzajac wszystkie jej sektory tej do permanentnej ruiny a teraz ten równie niedorobiony Morales w źycie i czyn rewolucyjny wprowadza znane skadinad haslo ; "armaty zamiast masla"...No cóź ; ci wierni uczniowie Fidela maja tylko wielkie szczeście ,źe ich poddani tak czy kwak z glodu na pyski nie padna ,chyba źe na wlasne źyczenie...

 5. ganganowicz

  Parafrazując Rudolfa Hessa, tak bliskiego ideologicznie wenezuelskim władzom-rakiety zamiast masła!

Reklama