Siły zbrojne

Węgry: zaczyna się wyprzedaż uzbrojenia

Węgrzy wystawiają na aukcję swoje starsze uzbrojenie w tym 24 samoloty Mig-29 – fot. topwar.ru
Węgrzy wystawiają na aukcję swoje starsze uzbrojenie w tym 24 samoloty Mig-29 – fot. topwar.ru

Minister Obrony Węgier Zoltan Borbiro poinformował o zamiarze sprzedaży starszego uzbrojenia znajdującego się na wyposażeniu węgierskich sił zbrojnych. Często zachowany w dobrym stanie, jest zbyt drogi w eksploatacji. Zgodnie z tymi deklaracjami pod koniec 2013 r. na sprzedaż zostaną wystawione samoloty myśliwskie Mig-29, czołgi podstawowe T-72, uzbrojenie wojskowe oraz umundurowanie. Jak tłumaczył węgierski minister: „Od czasu kiedy Węgry zdecydowały się odejść od komunizmu w 1990 r., armia była reorganizowana, modernizowana oraz uzawodowiona. Część uzbrojenia i techniki wojskowej nie spełnia wymagań NATO”. Tymczasem Węgry które od marca 1999 r. weszły do Paktu Północnoatlantyckiego przeprowadziły skomplikowany proces przejścia ich sił zbrojnych na standardy NATO.

Zobacz także: Węgry rozpoczęły procedurę zakupu śmigłowców i samolotów

Węgrzy zdają sobie sprawę, że sprzedaż starszego i wyeksploatowanego uzbrojenia nie będzie prosta. Mają już z tym duże doświadczanie, ponieważ regularnie pozbywają się swojego nieperspektywicznego sprzętu. Przykładowo w 2005 r. sprzedali Irakowi 77 ze swoich 180 czołgów T-72. W 2010 r. tak samo postąpiono z dużą ilością karabinów AK, pistoletów, rakiet R-60 i bomb.

Przeczytaj również: Nowości programu JAS-39 Gripen w Republice Czeskiej i na Węgrzech

Tym razem na aukcję zostaną prawdopodobnie wystawione wszystkie 24 węgierskie samoloty Mig-29 wraz z 21 silnikami zapasowymi za ustaloną w czerwcu br. cenę wywoławczą 43 miliony dolarów. Należy przy tym pamiętać, że część z tych samolotów przeszła modernizację by wydłużyć im resurs, ale część była wykorzystywana jako źródło części zamiennych. Po wprowadzeniu szwedzkich samolotów JAS-39 Gripen, MiG-i zostały wycofane z eksploatacji.

(MD)

Komentarze (3)

  1. kalis

    bierzcie te migi, maja mniejsze przeloty niz nasze! bydgoszcz zmodernizuje i mamy razem 50 swietnych mysliwcow pola walki! do tego f16 i jest niezle! zamowic jeszcze f35 od 25roku i pasuje.. su22 jako bombowe trzymac w rezerwie sprawne 32szt

  2. Krajan

    Może Lotnictwo PŁ winno się zainteresować zakupem 24 Mig 29 Z tego tworze eskadre

  3. ppłk.Imre Nyikos

    Ministerem obrony jest dr. Hende Csaba, a nie Zoltán Borbíró!