Reklama

Siły zbrojne

Węgierski Gripen rozbił się w Czechach

Węgierski JAS-39D Gripen. Fot. Adrian Pingstone/Wikipedia.
Węgierski JAS-39D Gripen. Fot. Adrian Pingstone/Wikipedia.

Samolot myśliwski JAS-39D Gripen wykorzystywany przez siły powietrzne Węgier rozbił się przy lądowaniu w czeskiej bazie w Čáslaviu.

Zgodnie z informacją przekazaną przez służby prasowe 21 Bazy Lotnictwa Taktycznego sił Republiki Czeskiej obydwaj piloci zdołali się katapultować i nie odnieśli obrażeń. Węgierski Gripen odbywał lądowanie w Czechach w związku z międzynarodowym szkoleniem użytkowników samolotów tego typu pod kryptonimem Lion Effort.

W ćwiczeniu biorą udział myśliwce Gripen, wydzielone przez lotnictwo wojskowe Czech, Węgier oraz Szwecji. Ponadto, w manewrach uczestniczą czeskie szturmowce L-159, transportowe maszyny C-295 czy śmigłowce Mi-24. Według informacji NATO ćwiczenia są wspierane przez polskie F-16 i niemieckie Eurofightery, operujące z miejsc stałego stacjonowania, a także samolot AWACS należący do Sojuszu.

Przed dzisiejszym wypadkiem Węgrzy dysponowali czternastoma wyleasingowanymi myśliwcami JAS-39, w tym dwoma dwumiejscowymi JAS-39D. Umowa dotycząca ich użytkowania obowiązuje do 2026 roku. Na wyposażeniu sił powietrznych Republiki Czeskiej również znajduje się 14 Gripenów, także wykorzystywanych na zasadzie leasingu.

Komentarze (11)

 1. Tyberios

  Panowie wiecie co jest najbardziej śmieszne... leciało nim dwóch GENERAŁÓW! I nie tyle samolot się "rozbił" co nie mógł wyhamować już po wylądowaniu i wjechał w pole, nie jest rozbity tylko uszkodzony. Generalicja na wszelki wypadek się katapultowała.

  1. senkju

   Rzeczywiście nie jest rozbity bo nie rozpadł się na kawałki tylko przełamał na pół.

  2. Oj

   Podobno leciał generał i major a że ci pierwsi nie tylko w Polsce wiedzą lepiej to tak to się z reguły kończ.

  3. katapult

   Generalicja zawsze się katapultuje.

 2. piećk

  ciekawe ile Węgrzy zapłacą za tego rozbitego Grippena.... może korzystna cena .... i dlatego leasing też może być korzystną opcją dla SZ RP w przypadku wymiany su 22

  1. vvv

   Gripenny to słabe samoloty a Su-22 to inna klasa geniuszu

 3. pawlo

  czeskie szturmowce L-159 no proszę Czesi coś tam swojego mają i lata a nasz skorpion stoi sobie w biedny w muzeum w dodatku w postaci kartonowej

  1. bender

   Poza tym nie kupujemy wiecej filmow animowanych o Kreciku a wlasnego Reksia tez przestalismy produkowac!

  2. mp

   Iryda okazala sie tak dobrym samolotem ze juz nie potrzeba nam bylo skorpiona.

 4. keller79

  Ciekawe jak brzmią zapisy umowy ale myślę, że Węgrzy w ten sposób stali się niechcący właścicielami 1 szt. JAS-39, a raczej fakturki za niego :)

  1. Karol

   Na pewno był ubezpieczony. Więc zostanie wymieniony na nowego i tyle.

 5. prawnik

  SP Węgier i Czech ( państw członkowskich NATO ) - 14 sztuk ( łącznie ) nowoczesnym samolotów .I nam się zarzuca ,ze nasi latają na szrotowych F 16

 6. Artec

  "Węgierski Gripen odbywał lądowanie w Czechach", a nie prościej i poprawniej "Węgierski Gripen lądował w Czechach"?

 7. Grom

  Jak widac nie tylko Amerykanskie i Rosyjskie samoloty ulegaja wypadkom

  1. Oj

   To nie samolot uległ wypadkowi a generał. A tak na poważnie choć to o generale jest również poważne i śledztwo wykaże co się rzeczywiście stało, to maszyna za tydzień będzie latała jak trzeba.Nie takie szroty sprowadzali z Niemiec "magicy" i po tygodniu naciągania były jak z pod igły i do dziś pomykają po drogach....

 8. ss

  Dobrze, ze przezyli.

 9. sorbi

  Jeśli to prawda, to mają "mały" kłopot finansowy - za maszynę musza zapłacić i do tego nabyć kolejną, ponieważ jak wynika z tekstu, rozbiła się wersja dwuosobowa, których mieli tylko dwie sztuki.

  1. Karol

   Nie muszą, bo był w leasingu.

 10. ss

  no to szkolenie w katapultowaniu zaliczone

 11. derek

  Znaczy - na drzwiach od stodoły nie potrafią... A taki był ładny, szkoda.