Reklama

Siły zbrojne

Walki w okolicach Słowiańska. Trwa referendum separatystów w Donbasie

Trwają starcia w okolicach zajętego przez prorosyjskich bojowników Słowiańska na wschodzie Ukrainy. W Donbasie rozpoczęło się „referendum” ogłoszone przez tzw. separatystów.

Według doniesień agencyjnych, na przedmieściach Słowiańska trwają walki zbrojne, w wielu miejscach słychać było strzały z broni maszynowej. Tzw. separatyści zaatakowali między innymi wieżę telewizyjną, chronioną przez oddziały Gwardii Narodowej. Euromajdan informował natomiast o odparciu przez siły rządowe kolejnej próby przerwania blokady wokół miasta.

Siły lojalne wobec rządu w Kijowie opuściły położony na południowym wschodzie kraju Mariupol, gdzie wcześniej toczyły się ciężkie walki. „Washington Post” donosi, że rebelianci mieli spalić transporter opancerzony, pozostawiony w mieście przez ukraińskie wojska. Według dziennika „Bild am Sonntag”, rosyjscy piloci wojskowi otrzymali polecenie celowego naruszania przestrzeni powietrznej Ukrainy.

W Donbasie trwa natomiast zorganizowane przez tzw. separatystów „referendum” dotyczące ogłoszenia niepodległości w obwodach donieckim i ługańskim. Jak donosi BBC, bierze w nim udział znaczna część mieszkańców popierająca separatystów, choć w lokalach wyborczych panuje chaos i trudno mówić o sprawowaniu jakiejkolwiek kontroli nad przebiegiem głosowania. Według władz ukraińskich, nie ma ono mocy prawnej, a jego przeprowadzenie doprowadzić wschodnie regiony kraju do „samozniszczenia”.

(JP)

Reklama

Komentarze (2)

 1. antysyjonista

  Żądam natychmiastowego wycofania amerykańskich najemników z Ukrainy!

  1. Bebe

   Czy ty poważnie sądzisz kolego, że my łykamy kłamliwą propagandę Władimira, tak samo łatwo jak mieszkańcy Rosji?

  2. Darek

   Czemu nie żądasz wycofania natomiast ruskich najemników i specnazu z Ukrainy?

 2. nicze

  Nie zdziwiłbym się, gdyby w przyszłym tygodniu z ust sekretarza prasowego Kremla, p. Pieskowa wyszedł następujący komunikat: dzisiaj we wczesnych godzinach porannych, wojska Zachodniego i Południowego Okręgu Wojskowego wkroczyły na teren Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej w celu obrony ludności cywilnej przed faszystowskimi bandami kijowskiej junty finansowanej przez Waszyngton.

Reklama