Reklama

Siły zbrojne

W Niemczech ruszyła budowa trzeciej fregaty typu F125

Położono stępkę pod trzecią fregatę typu F125 – fot. M.Dura
Położono stępkę pod trzecią fregatę typu F125 – fot. M.Dura

W niemieckiej stoczni koncernu TKMS (ThyssenKrupp Marine Systems) w Hamburgu uroczyście położono stępkę pod trzecią fregatę typu F125.

Niemcy zamierzają zbudować w sumie cztery fregaty F125 za około 2 miliardy dolarów. Pierwsza jednostka „Baden-Württemberg” została ochrzczona” w grudniu 2013 r., zwodowana na początku br. i ma być oddana w listopadzie 2016 r. Pozostałe okręty będą wprowadzane w odstępach rocznych do 2019 r.

Nowe fregaty są budowane przez konsorcjum ARGE 125, w skład którego wchodzi koncern Fr. Lürssen Werft (budujący części dziobowe w swoich stoczniach Bremen i Wolgast), i któremu lideruje koncern ThyssenKrupp Marine Systems. Do jego zadań należy budowa w stoczni Blohm+Voss w Hamburgu części rufowych, łączenie ich z sekcjami dostarczonymi przez Lürssen oraz wyposażanie okrętów.

Fregaty F125 mają zastąpić wykorzystywane wcześniej w niemieckiej marynarce wojennej fregaty typu Bremen. Nowe okręty są nie tylko przygotowane do działań typowo wojskowych, ale również do prowadzenia operacji pokojowych i stabilizacyjnych. Mają być one również przystosowane do długiego przebywania w misjach (do 24 miesięcy), miedzy innymi dzięki wykorzystywaniu dwóch wymienianych okresowo załóg.

Reklama

Komentarze (2)

  1. ryszard56

    Akiedy my takie??????

  2. B&V

    Koszt budowy to 3,6 miliarda $ a nie dwa! Cena jednostkowa to ca. 670 milionow Euro, czyli ca. 890-900 milionow $!

Reklama