Reklama

Siły zbrojne

W Gdańsku rozpoczęła się konferencja MAST Europe 2013

  • Indyjska straż przybrzeżna wprowadziła do linii pierwszy szybki okręt patrolowy typu Aadesh – fot. 2.bp.blogspot.com
    Indyjska straż przybrzeżna wprowadziła do linii pierwszy szybki okręt patrolowy typu Aadesh – fot. 2.bp.blogspot.com

W Gdańsku, po raz pierwszy w Polsce, rozpoczęła się dziesiątą międzynarodowa konferencja i wystawa „Morskie systemy i techniki” MAST Europe 2013 (Maritime Systems and Technologies).


Czytaj też: Modernizacja Marynarki Wojennej szansą dla polskiego przemysłu zbrojeniowego. Zgoda ponad podziałami politycznymi


Imprezę, która potrwa od 4 do 7 czerwca, zorganizowano w centrum wystawienniczym Amber Expo jednak w jej trakcie przewidziano również wizyty na okrętach stojących w porcie gdańskim a także pokazy systemów bezpieczeństwa w basenie portowym Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej na Westerplatte.


Pomimo, że MAST kojarzony jest z głównie wystawą to jednak najważniejsza jest konferencja, na której każdego roku prezentowane są najnowsze rozwiązania techniczne stosowane w siłach morskich na całym świecie lub te, które są właśnie tym siłom proponowane. Hasło przewodnie gdańskiej imprezy brzmi:  „Od wizji do realizacji zadań”.Ze względu na dużą liczbę wykładów, odbywają się one równolegle w trzech salach konferencyjnych. Do najważniejszych paneli tematycznych należy niewątpliwie zaliczyć: „technologie okrętów podwodnych”, „okrętowe systemy walki”, „obserwacja powietrzna z wykorzystaniem bezzałogowych statków powietrznych”, „systemy obserwacji i uzbrojenia”, „operacje przeciwminowe z wykorzystaniem systemów bezzałogowych”, „bezzałogowe pojazdy podwodne”, „systemy elektrooptyczne i broń mikrofalowa”, „techniki wykorzystywane przez siły specjalne” i „nowe platformy wykorzystywane dla bezpieczeństwa morskiego”.

Czytaj też: Koniec Marynarki Wojennej RP – pierwsze niepokojące wnioski z „Białej Księgi”

Część systemów opisywanych w czasie wykładów jest również prezentowana na towarzyszącej konferencji wystawie. Niestety z roku na rok zmniejsza się liczba wystawców i ta tendencja nie ominęła również Polski. Zorganizowano więc tylko 42 stanowiska ekspozycyjne, na których dominowały jedynie foldery i plakaty, a mało było faktycznego sprzętu. Dlatego dla niespecjalisty MAST może nie wydać się tak ciekawy, jak np. targi Balt Military Expo. Że to tylko pozory będziemy chcieli pokazać w ciągu trzech najbliższych dni za pomocą naszych relacji z tego wydarzenia.

(MD)
Reklama

Komentarze

    Reklama