Siły zbrojne

W Dęblinie powstaje centrum symulatorowe dla AJT

Fot. MON
Fot. MON

Na wojskowym lotnisku w Dęblinie trwają prace nad budową nowoczesnego centrum symulatorowego. Inwestycja związana jest z przygotowaniem 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego do uruchomienia systemu szkolenia zaawansowanego AJT.

Jak podaje komunikat Dowództwa Generalnego SZ, w ramach inwestycji zostaną przebudowane i rozbudowane istniejące pomieszczenia centrum symulatorowego na potrzeby symulatora śmigłowca SW-4 Puszczyk oraz symulatora samolotu szkolenia zaawansowanego M-346. Oprócz symulatora śmigłowca SW-4 zgodnie z umową na zakup systemu szkolenia zaawansowanego AJT na wyposażenie centrum symulatorowego trafi kompleksowy symulator lotu FMS, symulator pilotażowy zadań oraz komputerowy system wspomagania szkolenia.

Wartość inwestycji opiewa na kilkanaście milionów złotych. Zakończenie rozbudowy centrum symulatorowego zostało zaplanowane na pierwszy kwartał 2017 r. W ośrodku będą się szkolić piloci z 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego, podchorążowie WSOSP oraz piloci z innych jednostek Sił Powietrznych.

Należy wspomnieć, iż W 2015 roku w istniejącej części budynku centrum symulatorowego zainstalowano pierwszy wykorzystywany do szkolenia symulator samolotu M-28B/PT Bryza w wersjach Glass Cockpit i analogowej.

Komentarze (3)

 1. wojtek

  Walczyć też będą na symulatorach?

  1. tak tylko...

   W Rosji niczego się nie symuluje, tam na ćwiczeniach strzela się na ostro. Po szkoleniu zostają najlepsi. Reszta to gruz....

 2. Zakazano

  Pewnie w symulatorze włoskiego Yak'a będzie można sobie postrzelać. Bo z prawdziwego już się nie da.

 3. sorbi

  Piękny, nowoczesny cel.