Reklama

Siły zbrojne

Uzbrojony dron kontra T-72

Piątkowy przegląd prasy: MON tworzy zespół antymarżowy ds. przetargów, ABW powyżej 16 mln zł, weterani pominięci w ustawie, nurkowie schodzą do Orła
Piątkowy przegląd prasy: MON tworzy zespół antymarżowy ds. przetargów, ABW powyżej 16 mln zł, weterani pominięci w ustawie, nurkowie schodzą do Orła

W obronie syryjskich rebeliantów i wspierających ich działania doradców amerykańskich, należący do US Air Force bezzałogowiec MQ-9 Reaper zniszczył czołg T-72.

Decyzja o użyciu drona przeciwko nacierającym wojskom wynikła z meldunków sytuacyjnych przesyłanych przez amerykańskich wojskowych znajdujących się w centrum walk. Zniszczenie czołgu wynikało z faktu, że znajdował się on w położeniu, z którego prowadził ogień zagrażający zdrowiu i życiu amerykańskich żołnierzy. Podjęciu decyzji o użyciu uzbrojenia towarzyszył przy tym brak potwierdzenia czy w czołgu znajduje się rosyjska czy syryjska załoga.

Napięcie w obszarze prowadzonych działań wzrosło po tym jak prorządowe siły zbrojne rozpoczęły w prowincji Dajr az-Zaur walki ze wspieranymi przez USA Syryjskimi Siłami Demokratycznymi (SDF). USA w dniu 7 lutego br. uruchomiły dodatkowe wsparcie sił powietrznych (m.in. z wykorzystaniem myśliwców F-22A Raptor, F-15E Strike Eagle) i artyleryjsko-rakietowych systemów HIMARS by zapewnić ochronę swoim sojusznikom oraz amerykańskim doradcom działającym w strefie walk.

Ocenia się , że w wyniku dotychczasowych walk zginęło od 100 do 200 żołnierzy sił pro-reżimowych (w tym rosyjskich najemników). Jak na razie amerykanie nie potwierdzają do końca tych doniesień a jedynie oceniają, że w starciu uczestniczyły siły wielkości batalionu, których wartość bojowa jest obecnie analizowana. Ponadto podkreślają, że armia amerykańska użyje wszelkich możliwych sił w obronie własnych żołnierzy, a przy tym nie prowadzi żadnych działań ofensywnych przeciw armii Assada a jedynie te mające na w celu ostateczną likwidację ISIS w regionie.

Reklama

Komentarze (13)

 1. LOLek

  \"brak potwierdzenia czy w czołgu znajduje się rosyjska czy syryjska załoga\" –> No zaraz. Rosjanie państwowi potwierdzili, że NAS TAM NIET. A czy tankisty mieli syryjskie obywatelstwo, to inna sprawa. Jeżeli pojazd był nieoznakowany, to też byłoby potwierdzone – państwowy rosyjski.

 2. Polak

  Polska to kraj najlepszych szybowcòw na świecie jeżeli chodzi o konstrukcje wszystkich wciągamy nosem Amerykanie mają jeszcze nasz szybowiec sprzed wojny który lata i bije dzisiejsze są jeszcze w Polsce ludzie co odbudowują te konstrukcje zapomnieni. Tak że potencjał jest do zbudowania własnych raperów ale loby PGZ niedopuścić nikogo z Polski bo zagrażało by to utratą środków grube ryby.

  1. aster

   Polska zawsze miala ludzi ktorzy dobrze \"kombnoja\" problemem jest takie ze w czsie 2 ws , duzi tych ludzi zostalo wymordowanych lub wyemigrowalo , komunizm dokonal jescze wiekszego znisczenia , zdolni ludzie ucieklai na zachod , po 89 kto zdolniejszy jest \"kupowany\" przez zachodnie koncerny , a my zostajemy z przecietnymi naukowcami/konstruktorami . 10 milionowa Szwecja konstruje mysliwce , bwp, op , a my , nie potrafimy ? jestesmy glupsi ? NIE ! musimy zaczac placic takie pierniadze , zdolnym ludzia zeby nie mmysleli o wyjezdzie.

  2. dropik

   najlepsze szybowce robią w Niemczech. Drony to nie szybowce i problemem nie jest płatowiec a system kierowania , obserwacji i komunikacji. Sam płatowiec jest mało istotny

  3. Odp

   Płatowiec jest istotny bo bezposrednio przeklada sie to na czas lotu i zuzycie paliwa a samo sterowanie czy naprowadzanie mozna prowadzic na wiele sposobow. Nawet przez wczesniejdze zsprogramowanie kturego nieda sie zaklucic po przez rozpoznawanie terenu przez drona jak to sie dzieje w aparatach telefonicznych w rozpoznawaniu twarzy. Panie mondralinski. Dodatkowo panie taki dron jezeli wykryje zagrozenie moze wyloczyc silnik brak emisi cieplnej i dzwiekowej i leciec lotem slizgowym w tym czasie .W nocy cichy zabujca. Najlepsze konstrukcje robia polacy z drewna sosnowego a za granica juz tego niepotrafia gdzie kazdy gram ma znaczenie.

 3. tyle

  A u nas koledzy , nicków nie będę wymieniał chcą czołgi atakować, między innymi Caracalami. Przypomnę , że MQ-9 Reaper to konstrukcja która ma ponad 10 wiosen, a my już ładnych parę lat żyjemy w 21 wieku.

  1. dropik

   w tych okolicznościach przyrody nawet warmate by miał szanse. co innego jeśli w poblizu jest sprawna opelotka lub wre

 4. JÓZEK

  rzeczywistość pokazuje ...czołgi w dzisiejszym wydaniu to anachronizm ....

  1. Zet

   Dlatego kluczowi gracze pompują pieniądze w modernizacje MTB. Takich madrych co wieszczyli koniec czolgów, czy walk manewrowych w powietrzy były już cale tysiące.

  2. Czy słońce, czy deszcz.... i takie tam.

   Czołgi niebronione, bez wsparcia bądź źle wykorzystywane to faktycznie strata pewna, ale spróbuj ruszyć do natarcia bez czołgów albo zorganizuj obronę bez wsparcia pancerów.... przypominam, że ciągle są jeszcze żołnierze. To są Ludzie nie androidy....

  3. Davien

   No cóz obecnie walka manewrowa jest praktycznie możliwa jedynie podczas takich wojenek jak w Syrii a, bo w konflikcie pełnoskalowym to praktycznie nierealne.

 5. analiza geostrategiczna

  Efekt jest taki, że Syria gromadzi siły na brzegu Eufratu, Rosja przyśle im tyle sprzętu do forsowania rzeki, że USA nie będą mogły ustalić w którym miejscu uderzą i Syria czeka tylko z ofensywą na likwidację pozostałych ognisk islamskiej rebelii na tyłach a potem uderzy z całą siłą w celu odbicia 3 największych pól naftowych okupowanych przez USA w Syrii. Raczej nie jest możliwe, by Syria zrobiła to bez zgody Rosji, więc będą mieć osłonę opl rosyjską. I wtedy zobaczymy czy USA pójdzie na otwartą wojnę, tym razem już nie \"z ISIS\" tylko już jawnie o zagrabienie syryjskiej ropy. Oczywiście istnieje możliwość, że Trump przehandlował z Rosjanami Ukrainę, której USA nie stać utrzymywać (zwłaszcza jak ruszy Nord Stream 2 i nie będzie się dało nakładać 150$ haraczu na rosyjski gaz), za Syrię, ale na razie nie widać oddawania Ukrainy Rosjanom, więc i Rosjanie nie pozwolą USA okupować Syrii. Turcja też nie...

  1. Davien

   A skad Rosja ma wziaść tyle sprzętu i jak wyobrażasz sobie forsowanie rzeki przy panowaniu w powietrzu USA?. Pytanie raczej czy Rosja zaryzykuje konflikt z USA którego nie ma szans wygrać dla dyktatorka z Syrii? Co do NS2 to juz Dania nawet go blokuje a Gazprom i Rosja wpadaja w taka desperacje że chca od UE żądać odszkodowań jak go zablokują:) Wiec panie \"analiza\" śnij dalej:)

  2. dropik

   co za głupoty. co ma do tego nieistniejący north stream 2 . nie zbudują go wcześniej niż za kilka lat. A wpływy za przesył gazu nie mają aż takiego wielkiego znaczenia dla stabilności Ukrainy. Syria nie ma takich sił mogących usnąć USA i Kurdów z tych terenów, a ruska opelotka stacjonuje za górami za lasami i tu nic nie może. Same pancyry to za mało.

 6. Rafał Mierzwa

  Zamiast śmigłowców bojowych powinniśmy kupować (a najlepiej sami budować) tego typu urządzenia. Taki dron może pozostawać w powietrzu przez 28h, operować z pułapu zupełnie nieosiągalnego dla helikopterów rozwijając prędkość przelotową wyższą niż prędkość maksymalna u AH-64. W dodatku kosztuje mniej więcej połowę tego co Apache.

  1. dropik

   taki dron, w porównaniu do apache jest bezbronny jak kaczka wobec myśliwych...

  2. say69mat

   Po pierwsze, tego typu narzędzia pola walki są z reguły naprowadzane przez załogi śmigłowców szturmowych. Po drugie, aby produkować tego typu uzbrojenie trzeba dysponować przemysłem, kulturą techniczną oraz ... kulturą zarządzania rzeczonym przemysłem. Plus - drobiazg - urzędników Ministerstwa ON, którzy są w stanie realizować proces modernizacji technicznej sił zbrojnych. Czyli zdefiniować cele modernizacji, opracować narzędzia realizacji i następnie ... zrealizować, w praktyce rządzenia.

 7. Do panatwa

  Należy wysłać pozew przeciwko Niemcom do którego przyłącza się Amerykanie w 100% za straty poniesione w łączności między kontynentalnej i utracone zyski do dnia dzisiejszego jaka była zniszczona radiostacja w Babicach w 1945 r i nakazanie jej odbudowy wraz zapłaceniem bilionowych strat. Bo dziś moglibyśmy być dostawca usług na cały świat.

 8. igor_uk

  Rosja przyśle im tyle sprzętu... na tym można zakończyć analizę pewnego kremlinga. Rosja nie jest w stanie ochronić swoich sołdatów przed zapowiedzianym bombardowaniem a ma wysłać \"tyle\" sprzętu ;) Przypomnę tylko, że Putin zaszył się na Kremlu, bo obawiał się czy sam nie dostanie odłamkiem

 9. RoDong

  Ciekawe czy USA wydałoby zgodę na sprzedaż Reaperów z Hellfire dla Polski. Wątpię. To jest opcja wobec Kruka i realne wzmocnienie zdolności niszczenia czołgów. My też musimy pomyśleć o podobnych konstrukcjach. WB E ma Łosia z bombą Lark warto pomyśleć o integracji Pioruna w wersji powietrze-powietrze a w przyszłości nowa wersja Spike, Pirat itp.

  1. 2zddk

   A dlaczego by nie ? Kilka państw poza USA posiada MQ-9 Reaper.

  2. no ale

   Problem w tym że takie drony dość łatwo zestrzelić jak się ma czym, a w naszym regionie takiego sprzętu nie brakuje.

  3. zły

   Integracja Łosia z Piorunem i Spike\'em? Odważnie. Przy rozpiętości 6m, długości ~3m i masie startowej 85 kg i udźwigu szacowanym na 30 kg nie oczekiwał bym szału. Spike z wyrzutnią i systemem celowania waży ok 25 kg. A bomba szybująca Larus ma masę określaną na poziomie 6 kg.

 10. zxcvb

  .Ciekawe co by było gdyby nawet takie 2 Szyłki były w pobliżu? Spadłby jak Izrealskie F-16?

  1. ktos

   Nic by nie bylo. Szylki maja krotki zasieg i moglyby co najwyzej popatrzec na drona.

  2. cynik

   Zapewne mielibyśmy dodatkowe filmiki od Amerykanów z niszczeniem Szyłek... Proszę powiedz nam wszystkim jak działka o maksymalnej donośności w pionie 2km miałyby dosięgnąć drona osiągającego pułap 15km? Czekamy.

  3. maciek

   Lata za wysoko dla Szyłek

 11. Zorrro

  Jeden dron i po czołgu...może kupić 100 tys takich dronów i jednym uderzeniem wybić 1000 ruskich czolgow...? To chyba najtańsza opcja?

  1. JSM

   Taki dron kosztuje tyle co Leo 2A7 albo i więcej.

  2. technik

   Patrząc na to co się dzieje w UE to dalej uważasz, że Rosja jest największym wrogiem Polski? Za 50 lat jak większość krajów w UE przyjmie szariat jako oficjalne prawo to każdego słowiańskiego Rosjanina chrześcijanina będziesz miłował jak brata.

  3. Arcytechnik

   Do tego czasu Rosjanie-chrześcijanie będą żyć tylko na emigracji, a \"Słowianie\" z Rosji ruszą pod hasłami dżihadu islamizować Europę, tak jak ją wcześniej chcieli komunizować ...

 12. zxcvb

  No tak, Amerykanie umieszczają żołnierzy w środku walk, a potem tylko mówią, że ich ochraniają.

  1. cynik

   Dopóki rosyjscy najemnicy wspierani przez bojowników irańskich i prorządowe milicje nie zaatakowały amerykańskich pozycji na wschodnim brzegu Eufratu, wyzwolonego przez koalicję spod władzy ISIS już jakiś czas temu, to nie był żaden \"środek walk\"... Walki się teraz toczą na północy gdzie assadowcy dobijają resztki niezrzeszonych a Turcja próbuje przyłączyć do siebie kolejną prowincję Syrii.

 13. patriot

  A skąd tam Himars skoro mieli tylko lotnictwo tam wysłać ?

Reklama