Reklama

Siły zbrojne

Ustawa pragmatyczna: duże zmiany w służbie wojskowej

Fot. army.mil.pl
Fot. army.mil.pl

Sejm przyjął 307 głosami, bez sprzeciwu, nowelizację ustawy o służbie wojskowej, zwanej też ustawą pragmatyczną. Reguluje ona warunki odbywania służby przez większość żołnierzy polskich Sił Zbrojnych. Nowelizacja obejmuję między innymi zniesienie kadencyjności większości stanowisk, oddzielenia funkcji od stopnia wojskowego, wprowadzenie urlopów ojcowskich oraz zmiany w sposobach oceny i nagradzania. 

Nowelizacja ustawy ma dostosować prawo do zmian, jakie następują w funkcjonowaniu i strukturze Sił Zbrojnych. Wśród najważniejszych modyfikacji prawa wymienia się przedłużenie najkrótszego kontraktu z 1,5 do 2 lat, coroczne opiniowanie żołnierzy, oraz zniesienie kadencyjności dla podoficerów. Oficerowie, z wyjątkiem najwyższych dowódców, zyskali możliwość wielokrotnego powtarzania kadencji na tym samym stanowisku. 

Powrócono do możliwości awans żołnierza bez potrzeby zmiany zajmowanego przez niego stanowiska, rezygnując z zasady ścisłego powiązania stopnia do konkretnej funkcji. Będzie również możliwe wyznaczenie żołnierza, za jego zgodną, do niższego stanowiska służbowego. Wojskowych zrównano też z cywilami, pod względem prawa do dwutygodniowego urlopu ojcowskiego. 

Na pewno na nowelizacji ustawy najwięcej zyskają oficerowie młodsi, podoficerowie i szeregowi zawodowi

Pułkownik Marian Babuśka, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów WP.

W trakcie prac w Komisji Obrony Narodowej dodano Ministrowi Obrony możliwość awansu żołnierzy, którzy wykazali się szczególnym bohaterstwem na polu walki. Dotąd taki awans był możliwy jedynie pośmiertnie.

Reklama

Komentarze (9)

 1. adams

  st.szer parodia 3 misje irak i dwa razy afgan odznaczony krzyzem wojskowym i szanse na szkole podoficerska rowne zeru i gdzie tu sens

 2. t1899

  Szeregowym będzie jeszcze trudniej awansować na stopień podoficerski ponieważ kapral na swoim etacie będzie go zajmował przez parę ładnych lat aż awansuje na stopień sierżanta.

 3. szer

  SZEREGOWI ZYSKALI ?? ŚMIECH NA SALI WYDYMAŁO SZEREGOWYCH JESZCZE BARDZIEJ MYDLIĆ OCZY TO WY MOŻECIE CYWILOM KTÓRZY NIE MAJĄ POJĘCIA TĘPE CHU.....

 4. paweu

  tylko że na te,,widełki'' na etatach zapewne skorzystają ulubieńcy dowódców(pupilki!!!!). Z własnego doświadczenia wiem że 5 z wf i bardzo dobra ocena z opinii służbowej jest niczym w starciu z układami!!!! Są tacy którzy w ciągu paru lat potrafili awansować np. z plutonowego na chorążego a ludzie po szkołach chorążych chodzą od kilkunastu lat bez awansów! Pozdrawiam

 5. skorpion

  jak widać ustawa robi koło chcieliśmy naśladować system motywacji USA ale Amerykański budżet MON to 200 miliardów dolarów a RP budżet Państwa to 200 miliardów pln. Mierzmy siły na zamiary i trzymajmy się tradycji awansowania.

 6. kris

  Na pewno na nowelizacji ustawy najwięcej zyskają oficerowie młodsi, podoficerowie i szeregowi zawodowi ???? jak podoficer będzie siedział na jednym etacie i awansował bez zmiany tego etatu to automatycznie blokuje etat na kilkanaście lat !!! to wystarczająco długo żeby szeregowemu 12 lat mineło i taka jest rzeczywistość

 7. Matti

  Tak szeregowi zawodowi awansują z szeregowego na starszego szeregowego... hahaha mydlenie oczu i kpina!!! Faktycznie oficerowie młodsi i pdfy zyskają najwięcej a szeregowych jak zwykle wyru.. chali :) ale to tylko umowa śmieciowa do 12... do12lat :)

  1. adi

   zgadzam sie

  2. tiumek

   nie bój się - kontrakty dla szeregowych mają być wydłużane do 18 lat! Czyli będą ruchani przez kolejne 6 lat, ponieważ prawa emerytalne dostaje się teraz po 25!

 8. stb. szeregowy

  a czy st. szer na kontrakcie będzie mógł awansować będąc 5 lat na danym etacie ?

 9. TOMEK

  W jaki sposób zyskają szeregowi zawodowi Panie Babuśka??????Szybkim awansem na ,,starszego''a potem wypad z armii???????

Reklama