Reklama

Siły zbrojne

Ustawa o stanie wojny przegłosowana. "Wesołość na sali"

fot. K. Białoskórski/www.sejm.gov.pl
fot. K. Białoskórski/www.sejm.gov.pl

Projekt ustawy napisanej przez BBN o „stanie wojny”, „czasie wojny” oraz kandydacie na Naczelnego Dowódcę Sił Zbrojnych przeszedł głosowanie w Sejmie RP. Marszałek Radosław Sikorski poprowadził je żartując sobie ze szkolenia wojskowego i wzbudzając „wesołość na sali”. Efekt został osiągnięty. Media nie mówiły o głosowanej ustawie, ale o żartach Pana Marszałka. Szkoda.

Przedstawiony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej projekt ustawy o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw (druk nr 2609) dotyczy bardzo ważnych spraw bezpośrednio związanych z bezpieczeństwem naszego kraju i wymagał poważnego potraktowania i opracowania. W dokumencie tym miano przecież m.in. ustalić: kiedy ogłasza się czas wojny, w jaki sposób będzie się kierowało obroną państwa oraz kim będzie Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych.

Zamieszczamy fragmentu wystąpienia Marszałka Sejmy RP przed głosowaniem tej ważnej ustawy:

Szanowni Państwo! Za chwilę głosować będziemy nad projektem ustawy o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej. Dlatego cieszę się, że niektórzy posłowie i posłanki zgłosili się do wojskowych komend uzupełnień w celu przeszkolenia wojskowego. Ponieważ żyjemy w niespokojnych czasach i jest zapotrzebowanie, to ustaliłem z panem ministrem obrony, że będzie możliwość wyjazdu na poligon (Poruszenie na sali, oklaski), przejścia, odbycia szkolenia i strzelania (Wesołość na sali), zakończonego tradycyjną grochówką. (Wesołość na sali)

Najlepsi mogą zostać zakwalifikowani do oddziałów szturmowych. (Wesołość na sali) (Głos z sali: Ooo!). Oczywiście wiemy, że wiek poborowy kończy się na 50. roku życia, ale minister obrony mnie zapewnił, że dla zdrowych i młodo wyglądających posłów i posłanek będą czynione wyjątki. (Wesołość na sali, oklaski) Tak że proszę ochotników o zapisywanie się u pana ministra Węgrzyna na wyjazd na poligon, zapewne w maju. Dziękuję bardzo

Chwilę później Sejm uchwalił ustawę. Głosowało 412 posłów. Za było - 252, przeciw - 126, wstrzymało się - 34.

 

Reklama

Komentarze (41)

 1. Urko

  Ja lubię Marszałka R.S. "Rozsławia" Polskę w świecie! Co ciekawe, niektóre zagraniczne media nie zrozumiały żartu i uważają, że nasi posłowie chcą się na prawdę szkolić do walki z bronią w ręku...

 2. Pietrek

  Ha. Teraz wiem, że Piłsudski musiał dokonać przewrotu majowego. Taka sama degrengolada toczyła ówczesne władze jak dzisiaj. Jeden wielki kabaret i tumiwisizm.

 3. Hubert

  No i Państwo również nie napisali nic konkretnego, tylko skopiowali to co skopiowały wszystkie inne stacje z sejmowego stenogramu...

 4. Zibi

  Czy znajdzie się choć jeden z komentujących kto uwierzy że poselska ignorancja zaniknie za naszego żywota?

 5. kserkses

  nie mam komentarza...

 6. Bodzio

  Dajcie zołnie4rzom się szkolić. Myślicie,że żołnierze są po to aby spełniać wasze zachcianki?. Idzcie sie bawić gdzie indziej a nie do wojska. Wojsko to nie Sejm. to poważna sprawa.

 7. fiolet

  Co za hipokryzja! Sami również mówicie o żartach Pana Marszałka, a nie o głosowanej ustawie. Szkoda.

 8. Slimak

  Kompletne skretynienie.

 9. Obywatel

  Żenada. Z pewnych spraw w pewnych okolicznościach nie można robić sobie żartów, i jeszcze na dodatek z tak błachych pobudek jak polityczne docinki. Wstyd.

  1. oferma

   A pamiętacie państwo,,jakie było święte oburzenie pań i panów posłów,gdy chodziło o likwidację alkoholu w sejmowym bufecie? Takie samo, jak w komedii "Jak wywołałem II wojnę światową", gdy Włosi dostali informację, że wróg wtargnął do burdelu.

  2. teddd

   A co zlego sie stalo ze sobie pozartowali? Maja chodzic jak kolki przez cały dzien? Bez przesady ludzie polityk tez czlowiek. Ich zadaniem jest kierowanie panstwem dla dobra ogolu. Mieli wprowadzic poprawke do ustawy. I wprowadzili. W czym problem? A gdyby ta sama ustawa byla wprowadzona w atmosferze pogrzebowej to by byla jak kolwiek lepsza? Spokoju zycze i pogody ducha.

 10. ten się śmieje kto

  śmieje się ostatni

 11. henio

  Staje w drugim szeregu .. przede mną staje cały ten zdradziecki rząd.. wraz z dorosłymi dziećmi .. oni nie idą to i ja ni ide.. pocaujta mnie w 4 litery

 12. masakra

  jestem ciekaw czy będzie im tak do śmiechu jak w rzeczywistości będą musieli stanąć na polu walki...

 13. Racjonalny

  dobry śmieszek z niego

 14. jerry

  Żenujące. Poniżej krytyki

 15. jerry

  Gimnazjalista ma większe poczucie obowiązku jak ten ... typ. żenujące

 16. Willgraf

  taaaa...do oddziałów szturmowych chyba jako ładunku do katapult ,do tego nadaje się większość ponadnormatywna wagowo większości posłów.

 17. NAVY

  Tak się bawią tak się bawią POsłańcy ! Od 25 lat największy cyrk na świecie budzi z jednej strony wesołość z drugiej - grozę....

 18. Maruda

  Mamy takich pOSŁÓW, jakich sobie wybraliśmy.

 19. Pitej

  Taki pajac był Ministrem Spraw Zagranicznych...

 20. jang

  media mówiły o tym o czym ,że użyję najwytworniejszego określenia. elektorat ,najchętniej słucha..Czyli ploty,donosy,pomówienia,złośliwości..Bo elektorat jest 98% katolicki i miłuje bliźniego swego, szanując Dekalog a zwłaszcza "Nie głoś fałszywego świadectwa..." Jak też pobożni liderzy elektoratowi przyświecają

 21. Narodowiec

  Życzę im by dostali rozwolnienia po grochówce.

 22. Przemek

  Jakie społeczeństwo tacy i liderzy.

 23. Polaczek

  Posłowie w tej sprawie powinni głosować na kolanach. Po wszystkim należało odśpiewać dwukrotnie Bogurodzicę.

 24. zrezygnowany

  A ja to mam już gdzieś. Przez lata starałem się walczyć z głupotą, ale to bicie głową w mur. Dlatego gdy przyjdzie Putin, czy Merkel, będę stał wśród witających. Zaakceptuję ich od razu, byleby tylko pozwolili mówić po polsku, bo nie chce mi się uczyć niemieckiego, za to ruski trochę znam.

 25. Arvel

  A w razie W, około 100 % tych ludzi będzie możliwe najdalej od konfliktu.

Reklama