Reklama

Siły zbrojne

USS "Taylor" minął Bosfor. Zmiana warty na Morzu Czarnym

USS Taylor- fot. U.S. Navy
USS Taylor- fot. U.S. Navy

USS Taylor powrócił na Morze Czarne - aby promować pokój i stabilność w regionie - jak czytamy w oficjalnym komunikacie U.S. Navy. Rejs fregaty rakietowej typu Oliver Hazard Perry ma pokazać zaangażowanie USA w kryzys ukraiński i gest wobec lokalnych sojuszników w regionie. 

USS Taylor operował już na tym akwenie podczas igrzysk w Soczi. Wówczas jednak okręt wszedł na mieliznę w rejonie tureckiego portu Samsum i wymagał remontu. Po przeprowadzeniu niezbędnych prac w bazie morskiej na Krecie i testach morskich sprawdzających odzyskanie pełnej sprawności jednostka powróciła na pechowy dla siebie akwen. 

Amerykańska fregata należy do typu Oliver Hazard Perry, tej samej do której zaliczają się też polskie okręty ORP "Gen. K. Pułaski" oraz ORP "Gen. T. Kościuszko". uzbrojenie tych jednostek stanowi armata 76 mm, systemy artyleryjskie Phalanx kalibru 20mm i torpedy. Na pokładzie stacjonują też śmigłowce. W wypadku USS Taylor są to maszyny SH-60 Sea Hawk. 

Korweta operująca na Morzu Czarnym należy do 6. Floty U.S. Navy z dowództwem w Neapolu. Obecnie na tym akwenie obecny jest też należący do 6. floty niszczyciel typu Arleigh Burke oraz dwa okręty francuskiej marynarki wojennej stanowiące element sił NATO.

Reklama

Komentarze (4)

 1. lotoj 24.04.2014

  Hahaha, fajnie to napisane, kabaret "aby promować pokój i stabilność w regionie - jak czytamy w oficjalnym komunikacie U.S. Navy. Ciekawe, czy znów go Rosjanie zakłóca i bedzie ślepy i głuchy, jak poprzednika!?.

  1. a-i

   Mógłbyś napisać coś więcej lub podać źródło tych rewelacji o zakłóceniu „Truxtuna” ?

 2. C

  Głównym atutem tego okrętu jest ta duża bandera... . Okręt jako narzędzie uprawiania polityki przez państwo morskie - "promować stabilność w rejonie". W Polsce rzecz mało zrozumiana.

 3. pól źartem ,pól serio ale z prawej flanki

  - to w końcu fregata czy korweta? Zdecyduj sie na coś Redakcjo.

 4. Michał

  To fregata czy korweta ? Zresztą okręt na zdjęciu zamiast wyrzutni rakiet plot SM-1 ma zamontowane stanowisko z działkiem.Tak jak chyba większość używanych przez USA fregat typu OHP

Reklama