Reklama

Siły zbrojne

USA: Znaczne wzmocnienie sił w Arabii Saudyjskiej

Fot. U.S. Army
Fot. U.S. Army

Stany Zjednoczone poinformowały w piątek, że wyślą do Arabii Saudyjskiej dodatkowe znaczne siły wojskowe, by wesprzeć jej obronę po dokonanym 14 września ataku na saudyjskie instalacje naftowe. Zdaniem Waszyngtonu i Rijadu, za akcją tą krył się Iran.

Jak podał Pentagon, planowana relokacja obejmie dywizjony myśliwskie, jedno ekspedycyjne skrzydło lotnicze i personel obrony powietrznej. W Arabii Saudyjskiej znajdą się też dwie dodatkowe baterie pocisków kierowanych Patriot i jeden system rakietowy THAAD, przeznaczony do niszczenia głowic pocisków balistycznych w ostatniej (terminalnej) fazie ich lotu.

"Uwzględniając również inne misje daje to razem dodatkowe 3 tys. żołnierzy, których przesunięcie zostało zrealizowane bądź zatwierdzone w ciągu ostatniego miesiąca" - napisał w oświadczeniu rzecznik ministerstwa obrony Jonathan Hoffman.

Reuters zaznacza, że nie jest jasne, czy część tych sił ma zastąpić inne amerykańskie formacje bojowe, które powinny opuścić region w najbliższych tygodniach lub miesiącach. Pentagon nie ogłosił jeszcze na przykład, jak skompensuje skutki nieuchronnego wycofania z Bliskiego Wschodu lotniskowca atomowego USS Abraham Lincoln i jego grupy uderzeniowej.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (4)

 1. Hanys

  Saudowie wydawali dziesiątki miliardów dolarów na opl produkcji amerykańskiej, która nawet nie zauważyła starych radzieckich pocisków które wysadziły im rafinerię.

  1. Are

   Jakie stare radzieckie pociski? Drony to nie pociski, tym bardziej nie poradzieckie.

  2. Hanys

   Chcesz powiedzieć że szczątki irańskiej przeróbki pocisku Ch-55 które

  3. Hanys

   Saudowie pokazywali szczątki i były to m.i. szczątki pocisków Ch-55 wyprodukowanych w ZSRR.

 2. Marek1

  To jest jakaś aberracja !! AS ma kasy jak piasku na pustyni, a USA ochoczo i na własny koszt wysyła tam tysiące żołnierzy i nowoczesny sprzęt.

  1. Xd

   O to chodzi że znając USA nie jest to za darmo tak jak teraz (Jak często tu pisali) as utrzymuje kupę specjalistów z USA czy wb bo sami nie są w stanie naprawić sobie niczego tak teraz im dojdzie na utrzymanie kolejna grupa ludzi i sprzętu i wydaje się że to był prawdziwy cel tego "irańskiego" ataku

 3. Stoltenberg

  Kto zaplaci ?

 4. Fanklub Daviena

  Jak skutecznie ktoś zaatakuje saudyjskie instalacje naftowe, ponowna kompromitacja sprzętu i wojsk USA będzie poczwórna...

Reklama