Reklama

Siły zbrojne

USA wzmocni finansowo izraelską tarczę antyrakietową

Izrael potrzebuje dodatkowych 225 milionów dolarów na wzmocnienie swojego systemu antyrakietowego Iron Dome – fot. M.Dura
Izrael potrzebuje dodatkowych 225 milionów dolarów na wzmocnienie swojego systemu antyrakietowego Iron Dome – fot. M.Dura

Stany Zjednoczone zamierzają przeznaczyć w trybie alarmowym dodatkowe 225 milionów dolarów na produkcję elementów izraelskiego systemu przeciwrakietowego Iron Dome, który zabezpiecza terytorium Izraela przed rakietowymi i artyleryjskimi atakami Hamasu.

Amerykański sekretarz obrony Chuck Hagel zwrócił się do Kongresu o dodatkowe pieniądze na prośbę rządu izraelskiego, która wpłynęła w ciągu ostatnich kilku dni. Ma to być dodatkowe wsparcie dla Izraela, biorąc pod uwagę wcześniej wydaną zgodę na przeznaczenie dla tego państwa 176 mln dolarów w roku finansowym 2015.

Pentagon w pełni popiera wniosek o wsparcie przypominając, że dwustronna umowa o budowie systemu Iron Dome wyraźnie zakładała, że część produkcji będzie realizowana na terytorium Stanów Zjednoczonych. Ocenia się, że jak dotąd budowa Iron Dome kosztowała Stany Zjednoczone ponad 800 mln dolarów. By wzmocnić system obrony przeciwrakietowej Izraela przewiduje się dodatkowo 130 mln na system Arrow i 137,9 mln dolarów na David’s Sling.

Analitycy przewidują, że już niedługo zacznie się dyskusja, na ile takie wydatki są akceptowalne nawet, gdy się uwzględni skuteczność systemu Iron Dome. Wskazuje się, że wykorzystywanie pocisków przeciwrakietowych za kilkaset tysięcy dolarów na zestrzelenie rakiet niekierowanych za kilka tysięcy dolarów lub pocisków moździerzowych za kilkaset dolarów może w pewnym momencie rozłożyć izraelski budżet obronny. Dlatego tak ważne jest szukanie alternatywnych systemów przeciwrakietowych – w tym przede wszystkim artyleryjskich (z amunicją precyzyjną) oraz laserowych.

Reklama

Komentarze (7)

 1. tomicki1914

  Dla jasności należało by dodać, ze grant USA dla Izraela wynosi w granicach 4-4,5 mld $ rocznie a te skromne mln. to taki dodatkowy bonusik.

  1. Qba

   3- 3,3 mld $ Turcja okolo miliarda, Egipt okolo 2 mld $

  2. Banita

   i to jest własnie głupota naszego rządu, ze nie naciskają USA na znaczaca pomoc finansowa dla naszego wojska, malo nasi przelali krwi w iraku czy afganistanie za ich sprawe? jakos tam znaczacych wojsk izraelskich czy egipskich nie widziałem. W obecnej sytuacji powinnismy z miejsca kupic kompleksowa obrone przeciwlotnicza i jakies 50 f-18, i to koszt tego przynajmniej w 70% powinien pokryc amerykanski podatnik...

 2. jaan

  Umówmy się. Izrael wystrzelił już większość tych drogich rakiet.

  1. podbipieta

   one wcale nie sa drogie

 3. podbipieta

  Dziś Izrael to okopy Sw. Trójcy Europy.Tyle że w Europie o Trójcy zapomniano, a i okopów coraz mniej

 4. Jan

  Tu nie tylko chodzi o pieniądze, ale przede wszystkim technologie

 5. qwerty

  Tak laserowych, to jedyna droga. A jak zaawansowanie Polski w tym temacie?

 6. Dodaj komentarz

  a kiedy wzmocni naszą też jesteśmy państwem frontowym...

 7. fghghgf

  Hamas to kolejna grupa terrorystyczna powiązana z Iranem. Podejrzewam że Iran finalizuje Palestynę.

Reklama