Reklama

Siły zbrojne

USA wstrzymało sprzedaż F-16 do Egiptu

  • Egipski F-16D –fot. US Air Force
    Egipski F-16D –fot. US Air Force

Z powodu odsunięcia od władzy prezydenta Mursiego Departament Obrony USA zatrzymał w kraju 4 myśliwce F-16 przeznaczone dla Egiptu. Decyzja wyszła od prezydenta Obamy.Maszyny te stanowią element zamówienia liczącego 20 samolotów, spośród których 8 zostało już wcześniej dostarczonych do Egiptu. Wysyłka kolejnych została wstrzymana gdyż, jak oświadczył przedstawiciel Departamentu Obrony - "biorąc pod uwagę obecną sytuację w Egipcie, nie wierzymy, aby kontynuowanie dostaw F-16 było właściwe".

Czytaj także: Wielka Brytania wstrzymała sprzedaż broni do Egiptu

Administracja Baracka Obamy jest zaniepokojona odsunięciem przez wojsko prezydenta Mursiego od władzy. Mimo to jednak USA nie planuje całkowicie wycofać się z wspierania Egipskiego rządu, gdyż jest to jeden z kluczowych sojuszników w tym regionie. Natomiast wsparcie to zostanie poddana szczegółowej kontroli i analizie. Roczna pomoc USA dla tego kraju sięga 1,3 miliarda dolarów.

(JS)
Reklama

Komentarze (1)

  1. Artur

    Jeśli Egipt kupuje obecnie rosyjskie myśliwce MiG-29M za amerykańskie pieniądze to automatycznie oznacza, iż chyba wyciągnął środkowego palca na F-16 zatrzymane w USA. Amerykanie zatrzymali dostawę 12 samolotów, gdyż 8 już trafiło do Egiptu. To jest informacja która powinna nas zainteresować. Władze Polski powinny to wykorzystać i spróbować wynegocjować przejęcie tych 12 maszyn przy rozłożeniu płatności na raty. Do tego nabyć 4-6 maszyn używanych (lub nowych co byłoby jednak drogą zabawą) i je poddać remontom oraz modernizacji. Dzięki temu udałoby się jedną eskadrę Su-22 wyposażyć w nadal nowoczesne maszyny bojowe. Mielibyśmy 4 eskadry F-16. Do tego 2 eskadry na MiG-ach-29. Można tutaj pomyśleć o wykupieniu węgierskich MiG-ów wraz z wszystkim co do nich mają oraz „zaglądnąć” do Kijowa. Może i druga eskadra Su-22 przesiadałby się na MiG-29, które można byłoby zmodernizować naszymi siłami. Przede wszystkim jednak w obliczy braku perspektyw na nowe WSB przynajmniej do 2025 r. to być może warto zaglądnąć do Izraela aby ten pomógł w dalszej modernizacji MiGów-29 aby mogły np. przenosić AIM-120 + nowa stacja radiolokacyjna. Luźny pomysł, który do 2030 r. załatwia trochę problem lotnictwa i pozwala nabyć w latach 2025-2030 dopracowanego F-35, czy jakiś inny twór – EF transzy… IV? Nowy samolot Szwedzko-turecki czy Rafale.

Reklama