Reklama

Siły zbrojne

USA traci F-15 w pobliżu Okinawy

Amerykański myśliwiec F-15 wpadł do morza i rozbił się w poniedziałek w pobliżu japońskiej wyspy Okinawa, podczas rutynowego lotu treningowego - poinformowało dowództwo sił zbrojnych USA w Japonii.

Pilot maszyny katapultował się i został uratowany przez wojskowe służby ratunkowe. Wszczęto dochodzenie, które ma wyjaśnić przyczyny katastrofy. Według japońskiej agencji prasowej Kyodo myśliwiec wystartował z bazy lotniczej USA Kadena i rozbił się w odległości ok. 80 km na południe od miasta Naha - regionalnej stolicy Okinawy.

Kadena jest największą amerykańską bazą wojskową w Japonii. Stacjonuje w niej ok. 47 tys. żołnierzy USA. Między ludnością Okinawy i siłami zbrojnymi USA od dawna utrzymuje się napięcie, które dodatkowo wzmaga seria katastrof i awarii amerykańskich samolotów i helikopterów.

Wielu mieszkańców Okinawy oskarża żołnierzy USA o dokonywanie przestępstw, powodowanie wypadków i zanieczyszczanie środowiska. Domagają się oni usunięcia baz USA z wyspy.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (6)

 1. DSA

  pilot się katapultował więc prawdopodobnie usterka techniczna. Ten rok jest tragiczny nie tylko dla Air Force ale całego lotnictwa USA. Aktualnie uziemione są wszystkie B1-B ze względu na problem z fotelami katapultowymi.

  1. Davien

   Uziemienie B-1B to akurat standardowa procedura w każdej armii i nie przez problem z fotelami katapultowymi ale z klapą w górnej części kabiny. Wiadomo że rozbił się F-15C bo tylko te maszyny i wersja D stacjonuja w Kadenie a podali ze była jedna osoba załogi.

  2. DSA

   Air Force Global Strike Command on Thursday ordered a safety stand-down of its B-1B Lancer bombers after discovering a problem with its ejection seats. In a release Friday morning, Global Strike said the problem with B-1 ejection seat components was discovered as part of a safety investigation board looking into the May 1 emergency landing of a B-1B at Midland International Air and Space Port in Texas. Photos of the incident showed that the bomber, based at Dyess Air Force Base in Texas, blew at least one of its four cockpit escape hatches, but the ejection seat did not deploy. jak zwykle wiesz lepiej

  3. Davien

   Jakbyś panei DSA nie zauweażył brakowało klapy nad fotelem katapultowym, która jest częścia systemu katapultowania. Fotel nie został odpalony o czym nawet niżej piszą wiec jak zwykle...

 2. 2zddk

  \'\'Wielu mieszkańców Okinawy oskarża żołnierzy USA o dokonywanie przestępstw\'\' W sumie ciekaw jestem jakie przestępstwa mają na myśli...

  1. ziggy stardust

   Gwałty na kobietach zapewne - wiele takich przypadków nawet nasze media podawały. A o ilu nie mówiono sam Budda raczy wiedzić....

  2. Veritas

   Historia przestępstw popełnianych przez amerykańskich żołnierzy na Okinawie obejmuje poważne zbrodnie. W 1995 roku trzech amerykańskich wojskowych stacjonujących w bazie Camp Hansen porwało i zgwałciło 12-letnią uczennicę szkoły podstawowej. W 2016 roku obywatel USA odbywający służbę na Okinawie, został oskarżony o zamordowanie 20-letniej kobiety. W latach 1972 - 2016, jak podaje japońska agencja Kiodo, amerykańscy żołnierze lub pracownicy baz wojskowych popełnili na terenie Okinawy 5800 przestępstw, z czego 571 z nich zostało zakwalifikowane jako „przestępstwa ciężkie”. Średnio w tym okresie żołnierze USA popełniali średnio 13 przestępstw miesięcznie, dodając do tego wypadki drogowe, liczba ta zwiększa się do 26.

  3. Davien

   I tych trzech bandytów skończyło pzred japońskim sadem i zostali skazani. Natomiast co do liczby przestepstw miesiecznie to łacznie z wypadkami było ich 23 a nie 26 jak piszesz. W każdej armi trafiaja sie bandyci i zwyrodnialcy, co wyprawiali np Żołnierze Armii Czerwonej w NRD i polsce to by tej strony zabrakło.

 3. yaro

  Zaraz nam tu @Davien napisze, że to nieprawda a Japończycy kłamią bo sa niewiarygodni :-).

  1. Davien

   Oj panie Yaro, w każdym społeczeństwie znajdzie się kilku malkontentów wiec daruj sobie. Nawet u was w Rosji przy 120% poparciu dla Putina ciagle słychac o manifestacjach przeciwko niemu. Wez sobie sprawdż statyskiki a potem cos pisz:)

  2. Michaś

   yaro, Poczytaj co tam w sprawie gwałtów sie dzieje...

  3. komentator

   Panie Davien, robi Pan \"za eksperta\" a ma Pan problem z liczbami. Jakieś wiarygodne dane dot. poparcia dla Putina w Rosji na poziomie 120%? Komentarze starego grzyba i swoje wypociny może Pan sobie darować. I czy nadal Pan twierdzi że \"szesnastka\" zabiera więcej uzbrojenia niż Su 30? Nadal Pan twierdzi że zasięg 2000 km F-35 to o wiele więcej niż 3500 km Su - 35? I ostatnie pytanie, czy Pański nauczyciel matematyki który promował Pana do kolejnych klas zwrócił już niesłusznie pobrane pieniądze, które to pieniądze po prostu zdefraudował?

 4. Sebastian Gałowiecki

  Ciekawe z czego go zestrzelili, z Buka czy może S-200?

  1. Davien

   W Japonii?? No dawno tak się nie uśmiałem:)

 5. Ajax

  A taki był ładny... amerykanski, szkoda. :)))

 6. JSM

  \"Domagają się oni usunięcia baz USA z wyspy.\" Japończycy też zapomnieli, kto przegrał wojnę?

  1. KornelPL

   JSM Ruscy jakoś Niemcy opuścili

  2. plum

   która wojnę? Bo chyba nie nawiązujesz do 1945 r.

  3. Rafal

   Nie, nie zapomnieli, ale Amerykanie na Okinawie nie sa im potrzebni, to Okinawa jest potrzebna Amerykanom.

Reklama