Reklama

Siły zbrojne

USA: Testy działka "myśliwca przyszłości" [VIDEO]

fot. USAF
fot. USAF

Amerykanie opublikowali nagranie video, na którym widać sposób działania wielolufowego działka kalibru 25 mm zamontowanego na stałe w skrzydłach samolotu F-35.

Zadanie było o tyle trudne, że działko musiało zostać ukryte we wnętrzu płatowca tak, by nie zwiększyć skutecznej powierzchni odbicia radiolokacyjnego (konstrukcja F-35 została rygorystycznie podporządkowana technice stealth). Jak się okazało Amerykanie umieścili armatę wielolufową w osłonie z boku kadłuba tuż przy połączeniu ze skrzydłami. Przy czym lufy są odsłaniane tylko na czas strzelania poprzez podniesienie trójkątnej osłony.

Amerykanie przyznali, że o ile rozwiązania mechaniczne są już praktycznie gotowe, to jednak zmiany w oprogramowaniu pokładowym, pozwalającym na wykorzystanie działka nie pojawią się wcześniej jak w 2019 r.

Jak na razie wykorzystuje się wersję oprogramowania, która pozwala na sterowanie uzbrojeniem wewnętrznym i zewnętrznym, obejmującym rakiety AMRAAM i Sidewinder oraz bomby naprowadzane laserem Paveway II. Pomimo tego przewiduje się, że pierwsze dywizjony myśliwskie wyposażone w F-35 będą wprowadzone do służby operacyjnej już w przyszłym roku.

Reklama

Komentarze (12)

 1. yankigohome

  Po co mu działko? W walce manewrowej i z MiG 21 jak sie okazuje nie ma szans.

  1. Bond, James Bond

   Tak samo jak F16 z Mig 23 też rzekomo nie miał szans, tylko chyba żydzi o tym zapomnieli nad doliną Beka, ciekaw jestem jak do tego podchodzą Syryjczycy.

 2. peter

  Dla zainteresowanych, amo do tego dzialka z Nammo a zapalniki do tej amunicji z Dezametu. Ot taka ciekawostka na potwierdzenie tego, ze nasze spolki potrafia cos konstruowac na swiatowym poziomie.

  1. lepiej_już_było

   nie grzej się za bardzo - w większości przypadków produkty dezamet'u są na licencji z innego państwa , a najpopularniejsze produkty to izraelskie licencje.... potrafimy ale montować - czego przykładem są fabryki AGD, mielec,ursus,montownie samochodów....

 3. yankigohome

  Po co mu działko? W walce manewrowej nawet z MiG 21 ma problemy - jak donoszą specjaliści porównując możliwości obu maszyn, a co mówić o super-manewrowych samolotach z rodziny su-27

  1. d333

   Hm...tylko jak pokazują ostatnie konflikty z użyciem amerykańskich maszyn.....większość zestrzeleń jest z po za linii widzenia...i do walki manewrowej nie dojdzie...no i pamiętaj o celowniku na hełmowym i Sidewinderach 9X...one też sporo potrafią..

 4. diagnosta

  W takim samolocie działko-bez sensu.,chyba żeby się sam zestrzelił(.Był taki przypadek w latach 60-tych samolot był szybszy od pocisków i w rezultacie sam się zestrzelił )

  1. Jarek

   A możesz podać przykład,lub namiary na tę bzdurę,którą wymyśliłeś? To co opisałeś,jest fizycznie niemożliwe,więc przestań pier...ić.

 5. marek!

  zamiast testowac, mogli przeciez wziac dzialko z Karakana.....jedynego statku powietrznego na swiecie, ktory jest we wszystko uzbrojony i jeszcze zabiera 28 fizylerow i .......w ogole.... a testow nie wymaga, bo po co ?!....... :)

  1. zibi

   weź normalnie coś na uspokojenie bo żyłka Ci pęknie.

 6. gnom

  Ale rewelacja. Super! co za odkrycie. Jaka wspaniała technologia :)))))))!

 7. yankeegohome

  Po co mu działko? W walce manewrowej nawet z MiG 21 ma problemy - jak donoszą specjaliści porównując możliwości obu maszyn, a co mówić o super-manewrowych samolotach z rodziny su-27

  1. RR

   Jaaasne, ruska technik pt. "gniotsia, nie łamiotsia" lepsza.... Ten SU nawet się nie zbliży i nie zobaczy, jak mu ten "hamerykański nielot" właduje rakietę. Po co mu walka manewrowa, to było w zeszłym wieku... A jak tam waniuszki idzie budowa waszej "prawie 5 generacji"? Indie się wam wycofały ze wspólnego projektu i kupują Rafale i starsze generacje twierdząc, że do 5gen temu "nie mającemu sobie równych" nowemu dziełu rosyjskiej techniki daleko brakuje. To, że skopiuje się bryłę samolotu stealth, nie oznacza, że samolot zniknie z radaru. Do tego trzeba jeszcze technologii.... Wracając do tematu, na video fajnie widać jak pracuje mechanizm obrotowy działka. Szybkie toto...

  2. fan bajkopisarstwa

   No podobno F-35 ma pełnić rolę CAS. Z 2 bombkami to dużo wsparcia nie zrobi, więc potem pewnie będzie wspierał działkiem... Ale zaraz pewnie odezwie się "z netu" i to wyjaśni! :-D

  3. muminek

   nie żartuj - specjaliści donoszą że ma problemy w walce z Boeingiem 747 ... gdzie mu do MIG-21 ...

 8. munio

  No! To teraz będzie to super niewidzialna maszyna ;) Mam nadzieje ze nasze władze wybiorą się po zakupy do Japonii.

 9. loczek

  Jeszcze tłumik powinni mu wstawić a potem system oczyszczania spalin a w następnej dekadzie automatyczne pompowanie kol i lokówkę żeby kobietom dobrze się latało

 10. Paweł

  Czyli działko już w 2019 r. Obecny rozwój konstrukcji lotniczych (F35 jest tylko najbardziej spektakularnym przykładem) zabrnął w ślepą uliczkę. 25 lat prac na wprowadzenie nowego typu myśliwca??? Wygląda po prostu na świetny biznes dla producenta...

  1. pisar

   chyba nie znasz ceny calego projektu

  2. Oj

   Masz 100% racji!!!! Ta ściema pt. F-35 została wymyślona w filmie gdzie pewien sierżant hazardzista armii amerykańskiej nie jaki Bilko wymyślił latający czołg...

 11. gandi

  Po to ze na winie nie wiesz w jakiej sytuacji możesz zostać chodźmy z braku amunicji rakietowej podczas walki czy ucieczki to działko jest ważne..

 12. ncbc

  Fikuśna klapka na pewno w decydujący sposób zmienia SPO. Zapewne z echa komara zamienia się w echo pszczoły tj. z 0,0000000002 na 0,0000002 m2 jak zapewnia nas amerykańska propaganda.

Reklama