Reklama

Siły zbrojne

USA: Szpiegowskie drony będą budowane razem z Leonardo

Fot. www.ga-asi.com
Fot. www.ga-asi.com

Koncerny General Atomics Aeronautical Systems, Inc. oraz Leonardo połączyły wysiłki w celu wyposażenia bezzałogowych aparatów latających MQ-9B w system rozpoznania radioelektronicznego SAGE klasy ELINT.

Montaż systemu walki radioelektronicznej pozwoli przekształcić bezzałogowiec MQ-9B do docelowej konfiguracji SkyGuardian i SeaGuardian, w której będzie można prowadzić wielosensorowy, długotrwały nadzór nad lądem i akwenami morskimi. Zgodnie z porozumieniem podpisanym 16 lipca 2018 r. koncerny General Atomics Aeronautical Systems, Inc. i Leonardo wspólnie będą realizowały projekt, którego celem jest zabudowa całego wyposażenie SAGE wewnątrz płatowca, a nie jako oddzielnego, podwieszanego pod skrzydłami zasobnika. Takie rozwiązanie nie ograniczy możliwości lotnych Predatora – a przede wszystkim nie wpłynie na jego autonomiczność.

Prace integracyjne zresztą już się rozpoczęły, dzięki czemu dron MQ-9B w wersji WRE będzie dostępny w ofercie General Atomics już w 2019 r. Tak szybki termin jest możliwy, ponieważ system SAGE jest już gotowy i wykorzystywany w siłach morskich Brazylii oraz Południowej Korei i lotnictwie wojskowym Indonezji. Dzięki temu chodzi, tak naprawdę, jedynie o rozmieszczenie w płatowcu MQ-9B całego wyposażenia i jego integrację z systemem przekazywania danych.

Program może zasadniczo zwiększyć możliwości bojowe dronów SkyGuardian i SeaGuardian. Bezzałogowce MQ-9B otrzymają bowiem dookólny system rozpoznania radioelektronicznego klasy ELINT (electronic intelligence), który oprócz ostrzegania o niebezpiecznym rozpoznaniu radarowym RWR (radar-warning receiver) może również lokalizować wykryte sygnały, analizować je i identyfikować na podstawie wcześniej stworzonej bazy danych emiterów.

Komentarze