Reklama

Siły zbrojne

USA stworzy „kodowane” granaty dymne

Fot. DARPA
Fot. DARPA

Amerykańska agencja DARPA chce opracować system zasłon dymnych, który będzie chronił przed obserwacją przez przeciwnika, jednocześnie nie zasłaniając widoczności własnym wojskom.

Program, oznaczony „Coded Visibility” (ang. kodowanej widoczności) ma na celu stworzenie specjalnych, „asymetrycznych” zasłon dymnych. Zakłada się wykorzystanie w tym celu specjalnego systemu pozwalającego jednocześnie maskować własne siły i pozwalać na prowadzenie obserwacji nawet w wypadku zastosowania środków dymnych. Istnieją różne warianty, zarówno "pasywne", jak i "aktywne", te ostatnie zakładają dostosowanie właściwości środka maskującego w czasie rzeczywistym w zależności od warunków.

W celu stworzenia systemu "kodowanej widoczności" mają zostać wykorzystane najnowocześniejsze technologie, m.in. metamateriałów, związków biochemicznych czy modelowania. DARPA zapowiada współpracę z agencjami departamentu obrony. Pierwszym krokiem ma być webinarium zorganizowane 21 października, gdzie potencjalni oferenci mają przedstawić swoje propozycje. Sam program ma zostać sfinalizowany demonstracją technologii zasłon dymnych.

Wbrew pozorom program „Coded Visibility” ma na celu rozwiązanie ważnego problemu, z którym borykają się amerykańskie (i nie tylko) siły zbrojne. Stosowanie zasłon dymnych, w tym wielospektralnych, jest coraz ważniejsze z uwagi na nasycenie pola walki środkami obserwacji technicznej i systemami rażenia.

Przykładowo, odpalenie granatów dymnych to standardowa reakcja na opromieniowanie wozu bojowego przez laser (mogący służyć np. do naprowadzania pocisków rakietowych). Niedawno Defense News informowało zresztą, że system ostrzegania przed opromieniowaniem wiązką laserową ma być integrowany z architekturą docelowego, modułowego systemu ochrony aktywnej pojazdów, a także z Abramsami w przyszłej wersji SEP v4.

Dodatkowo, jak czytamy w komunikacie DARPA, co najmniej część z obecnie stosowanych środków chroniących przed  obserwacją z użyciem systemów termowizyjnych jest toksyczna i wymaga stosowania środków ochronnych przez żołnierzy piechoty. Wszystkie te problemy ma rozwiązać nowy system.

image
Reklama

Komentarze