Reklama

Siły zbrojne

USA: Mini dron RQ-21 gotowy do produkcji. Będzie używany do wsparcia piechoty morskiej

Drony RQ-21 Integrator są gotowe do produkcji seryjnej – fot. US Navy
Drony RQ-21 Integrator są gotowe do produkcji seryjnej – fot. US Navy

Zakończono przygotowania do rozpoczęcia produkcji partii próbnej taktycznego, bezzałogowego systemu powietrznego STUAS (small tactical unmanned air system) wykorzystującego małe drony powietrzne RQ-21 Integrator.Siły morskie Stanów Zjednoczonych zamówiły w sumie 36 systemów STUAS, z których każdy jest wyposażony w pięć bezzałogowych samolotów RQ-21 Integrator. Mają one wzmocnić i zacząć zastępować wykorzystywane obecnie masowo w US Navy i Korpusie Piechoty Morskiej mini bezzałogowce ScanEagle. Zgodnie z obecnym planem system STUAS ma być w gotowości operacyjnej od 2014 r.

Zobacz także: Dron X-47B wylądował z użyciem liny hamującej. Northrop Grumman zyskuje przewagę w konkursie US Navy

Bezzałogowce RQ-21 mogą być wykorzystywane z pokładu okrętów i być szybko przetransportowane na ląd do bezpośredniego wsparcia lądującej w czasie operacji amfibijnej piechoty morskiej. Każdy z tych dronów może przenosić ładunek użyteczny o wadze 11,3 kg.

Przeczytaj również: Bezzałogowy samolot walki elektronicznej Gray Eagle gotowy

Przy obecnie postępującej miniaturyzacji pozwala to nie tylko na montaż głowicy optoelektronicznej, ale rozpatrywana jest również możliwość dołożenia miernika anomalii magnetycznej, użytecznego do wykrywania okrętów podwodnych oraz w przyszłości małych rakiet do zwalczania niewielkich celów nawodnych.

(MD)

 
Reklama

Komentarze

    Reklama