Reklama

Siły zbrojne

USA: Marynarka wybrała producenta do budowy laserowego systemu uzbrojenia dużej mocy

Northrop Grumman otrzymał kontrakt na opracowanie technologii dla okrętowych, laserowych systemów uzbrojenia dużej mocy – fot. Northrop Grumman
Northrop Grumman otrzymał kontrakt na opracowanie technologii dla okrętowych, laserowych systemów uzbrojenia dużej mocy – fot. Northrop Grumman

Siły morskie USA wybrały koncern Northrop Grumman dla opracowania technologii dla nowego laserowego system uzbrojenia dużej mocy. Będzie to inny projekt od zamontowanego i testowanego na pokładzie niszczyciela USS „Ponce” systemu LaWS (Laser Weapon System)

Wartość kontraktu podpisanego przez biuro badawcze marynarki USA ONR (Office of Naval Research”) na opracowanie technologii lasera na ciele stałym SSL-TM (Solid State Laser Technology Maturation) oraz harmonogram jego realizacji nie zostały jeszcze ujawnione. Ma być to pierwsza faza programu, mającego się zakończyć opracowaniem gotowego, półprzewodnikowego, laserowego systemu uzbrojenia i przygotowania go do jego ewentualnej integracji z okrętowymi systemami uzbrojenia.

Więcej: Amerykanie wprowadzają broń laserową na okręty

Northrop Grumman pracował już z ONR w tej dziedzinie i w 2011 r, zademonstrował na morzu możliwości lasera dużej mocy w ramach tzw. Maritime Laser Demonstration. Natomiast w 2012 r koncern ten zaprezentował wojskowy laser Gamma o mocy 13,4 kW z zupełnie nowymi rozwiązaniami jeżeli chodzi o tą dziedzinę. Tak wiec technologia laseduzej mocy została już przez Northrop Grumman opanowana i stąd wybór właśnie tego koncernu przez ONR (chociaż również Boeing pracuje nad tego typu rozwiązaniami, budując np. zamontowane na pojeździe działko HEL MD).

(MD)

 
Reklama

Komentarze

    Reklama