Reklama

Siły zbrojne

USA: Lądowe drony z powodzeniem zastępują żołnierzy w ochronie lotnisk

fot. US Marinces
fot. US Marinces

US Marines testują nowy system ochrony lotnisk, znany pod nazwą MDARS, opracowany przez amerykańskie Dowództwo ds. Spraw Kosmicznych i Morskich Działań Bojowych (SPAWAR). Testy odbyły się w czasie ćwiczeń, 6 lutego br.

System MDARS pozwala na prowadzenie patroli na wyznaczonym obszarze, bez potrzeby angażowania w nie dodatkowego personelu i alarmuje strażników w przypadku wykrycia potencjalnych zagrożeń. Zespół SPAWAR brał udział w ćwiczeniach amerykańskiego Korpusu Piechoty Morskiej przez jedynie kilka dni, jednak nawet w tak krótkim okresie czasu był w stanie zaprezentować możliwości nowego pojazdu.

System posiada pełen zestaw czujników i kamer, a także radar, które pozwalają na skuteczne prowadzenie działań w dzień i w nocy. Pojazd działa na zasadzie półautomatycznej, ale pozwala zwiększyć bezpieczeństwo wartowników bez narażania ich na kontakt z wrogiem. Na platformie MDARS, jeśli zachodzi taka konieczność, można zainstalować różnorakie uzbrojenie.

W ćwiczeniach brały udział dwa pojazdy MDARS, w tym jeden uzbrojony. Oba lądowe drony były w stanie zapewnić wsparcie w scenariuszu zakładającym ochronę lotniska i skutecznie zapobiec przy tym przenikaniu sił wroga na jego teren.

(JSm)

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.