Reklama

Siły zbrojne

USA kupi kolejne 30 rosyjskich śmigłowców dla Afganistanu

Afgański śmigłowiec Mi-17-W5 - fot. US Army
Afgański śmigłowiec Mi-17-W5 - fot. US Army

USA sfinansuje zakup kolejnych 30 śmigłowców Mi-17W-5 dla sił zbrojnych Afganistanu. Komunikat w tej sprawie opublikował państwowy eksporter rosyjskiego sprzętu wojskowego Rosoboronexport. Wartość kontraktu szacowana jest na ponad pół miliarda dolarów, plus szkolenia i części zamienne. 

Trwają obecnie negocjacje w tej sprawie, pomimo kontrowersji jakie wzbudziła poprzednia transakcja tego rodzaju. Protestowali wówczas liczni kongresmani, a sam kontrakt stał się tematem śledztwa o korupcję w USA. 

Śmigłowce Mi-17 pozostają dla Afgańskiego lotnictwa optymalną opcją, gdyż jest to konstrukcja dobrze znana i sprawdzona. Istotnym argumentem jest też unifikacja, obniżająca skomplikowanie i koszty eksploatacji. Jeśli umowa zostanie zrealizowana to liczba śmigłowców Mi-17W-5 używanych przez afgańskie siły zbrojne sięgnie 63 sztuk. 

Mi-17W-5 to jedne z najnowszych śmigłowców rodziny Mi-8/Mi-17, produkowane w Kazańskiej Fabryce Śmigłowców. Od innych modeli odróżnia je charakterystyczny sekcja dziobowa z „nosem delfina”. Wśród innych widocznych zmian należy odnotować przesuwne drzwi umieszczone na obu bokach i zastąpienie skorupowych drzwi tylnych o wiele funkcjonalniejszą, opuszczaną rampą. 

Reklama

Komentarze (2)

 1. sce

  gdyby nie te wszystkie antyrosyjskie fobie też moglibyśmy sobie kupić 30 sztuk.

  1. Artwi

   Kerry i Sikorski już zadbają, by Polska kupiła kilka razy droższe (szczególnie w eksploatacji) i kilka razy gorsze Blackhawki... :-(

 2. pinokio

  i sa nie do zdarcia ,pala z marszu .

Reklama