Reklama

Siły zbrojne

USA i sojusznicy wysyłają broń irackim Kurdom

W działaniach w celu dostarczenia broni siłom kurdyjskim bierze udział także rząd w Bagdadzie. Na zdjęciu czołg T-72 należący do wojsk rządowych. Fot. Jim Garamone/US DoD.
W działaniach w celu dostarczenia broni siłom kurdyjskim bierze udział także rząd w Bagdadzie. Na zdjęciu czołg T-72 należący do wojsk rządowych. Fot. Jim Garamone/US DoD.

Stany Zjednoczone wraz z sojusznikami wysyłają broń irackim Kurdom, aby wesprzeć ich w walce z terrorystami Państwa Islamskiego. W działaniach kierowanych przez USA uczestniczą także Francja czy Wielka Brytania, a nawet Albania.

Według informacji Departamentu Obrony w wysiłkach podejmowanych w celu dostarczenia sprzętu i uzbrojenia Kurdom walczącym w północnych rejonach Iraku biorą udział Albania, Chorwacja, Dania, Francja, Kanada, Wielka Brytania i Włochy.  Działania są koordynowane z władzami w Bagdadzie i mają na celu wsparcie walk z bojownikami Państwa Islamskiego.

Wcześniej informowano, że uzbrojenie dla irackich Kurdów zamierzają wysłać także Niemcy. Na razie jednak zdecydowano o przetransportowaniu wyposażenia wojskowego, w tym hełmów, kamizelek kuloodpornych, noktowizorów i środków łączności. Prezydent Barack Obama wyraził z kolei zgodę na wykonywanie lotów rozpoznawczych nad Syrią.

W połowie sierpnia The Guardian informował, że do sił kurdyjskich trafi najprawdopodobniej uzbrojenie z byłych państw Układu Warszawskiego, gdyż kurdyjscy bojownicy są przeszkoleni w wykorzystywaniu broni produkcji sowieckiej. Radio Free Europe/Radio Liberty donosi z kolei, że do irackiego Kurdystanu trafia także broń i amunicja z Iranu.

 

Reklama

Komentarze (14)

 1. emmel

  A na Ukrainę? To tuż za miedzą ludzie!! Czy nie lepiej ich uzbroić, zeby zatrzymali ruskich niż narażać zycie naszych żołnierzy? Zastanówcie się!!

 2. Wojciech

  Dozbroić Ukrainę oni walczą o przyszłość całej Europy ! Miejsce Ukrainy jest w UE i NATO Ukraina to bufor bezpieczeństwa dla Polski.

 3. realista

  Kurdom wysyła się broń za free, to może jakieś prezenty na Ukrainę potrzebny ten sam wachlarz "zabawek"

 4. sas

  Potem Kurdowie będą walczyć o Kurdystan z podziałem Turcji i Iraku, sojusze znowu się wywrócą, ot świat się kręci.

 5. jacuś

  Ukrainie nie wyślą, na sama myśl o Rosji to USA i sojusznicy mają pełne gacie...

 6. TTT

  Powinno być Islamistom z Iraku, walczącymi z Islamistami Kalifatu.

  1. Marcin

   Kolego, jak się nie znasz, to się nie wypowiadaj. Kurdowie mają akurat najmniej religijną motywację ze wszystkich - oni walczą o tą namiastkę państwowości, którą uzyskali po upadku Husajna, a której nie mieli nigdy, mimo, że są ponad tysiącletnim narodem. Pomijając to, że po prostu bronią swoich domów przed dziczą rodem ze średniowiecza.

  2. Piotr

   Wg Ciebie Kurdowie to islamisci ? Dobrze, że rok szkolny się zaczyna. Skup się na książkach. Forum zostaw dorosłym.

  3. JanKS

   Powinno być: "normalnym ludziom broniącym swoich domów, żon i dzieci" przed "mordercami zasłaniającymi się islamem".

 7. men

  A ciekawe co na to Turcja? USA uzbraja wroga swojego największego sojusznika w tym rejonie. Najpierw dają broń rebeliantom syryjskim, potem ich i swój sprzęt bombardują na pograniczu iracko-syryjskim, a teraz to paranoja

  1. Adriano

   Kurdowie Iraccy wcale nie są wrogiem Turków ich wrogiem jest Partia Pracy Kurdystanu czyli zwykli terroryści których Kurdowie wcale nie popierają.

 8. Michał

  A co na to Unia i jej zakaz dostarczania uzbrojenia do państw objętych walkami ? Został czasowo zawieszony ? ;)

 9. olo

  Do walki z pastuchami wysyłają broń na na Ukraine figę z makiem gdzie Rosja rozpęta nową Jugosławie.

 10. airacobra

  Lepiej na Ukrainę by wysłali...

 11. totenkopf

  ciekawe jakiej produkcji jest t-72 na obrazku-ZSRR,PRL,CSRS czy może lokalnej u nich nazywał się "Asad babil"

 12. ppor.

  to już wiadomo gdzie jadą po-węgierskie czołgi. A szkoda, na Ukrainę było by korzystniej.

  1. pół żartem ,pół serio ale z prawej flanki

   ale zdecydowanie...niebezpieczniej. Dla samej Ukrainy i przyszłego "procesu pokojowego" ; dlatego nikt nie zaryzykuje podjęcia takiej decyzji.

 13. JW

  Jest okazja sprzedać nasze postsowiecki uzbrojenie i wymienić je na nowoczesne, najlepiej produkowane przez polski przemysł (wzorem niech będzie produkcja Rosomaka na licencji Patrii).

  1. pół żartem ,pół serio ale z prawej flanki

   fakt ; doskonały pomysł - jeszcze tylko musi być kupiec do tego interesu...

 14. voll

  USA i sojusznicy na Ukrainę nie wysyłają więc nie ma sojuszników.

Reklama