Reklama

Siły zbrojne

USA i Rosja wstrzymują inspekcje broni strategicznej. Powodem koronawirus

Fot. MO Rosji
Fot. MO Rosji

Jak donosi rosyjska agencja TASS, Rosja i Stany Zjednoczone czasowo zawiesiły prowadzenie wzajemnych kontroli w ramach realizacji traktatu o redukcji zbrojeń strategicznych Strategic Arms Reduction Treaty III (START III) w związku z pandemią koronawirusa.

Według ujawnionych informacji prowadzone obecnie prace zgodnie z dotychczasowym harmonogramem inspekcji mają zostać zakończone do 1 maja br. Za obopólną zgodą odłożone miało zostać także kolejne posiedzenie dwustronnej komisji doradczej (DCC), które miało odbyć się w marcu br. Działania te mającharakter tymczasowy podyktowany bieżącą sytuacją i koniecznością losową, przy czym jednak obie strony deklarują chęć utrzymania w przeciągu całego br. pełnych rocznych postanowień traktatowych, w tym również przeprowadzenie dwóch spotkań DCC.

DDC jest organem wykonawczym celów i postanowień traktatu START III. Umowa ta wymaga dwóch rodzajów prowadzonych kontroli, a zgodnie z zapisami protokołu każda ze stron ma prawo do maksymalnie 18 inspekcji prowadzonych w przeciągu jednego roku. Kontrole mogą być prowadzone m.in. w bazach międzykontynentalnych pocisków balistycznych (ICBM), baz okrętów podwodnych przystosowanych do przenoszenia i wystrzeliwania broni jądrowej oraz baz lotniczych, gdzie stacjonują maszyny zdolne do przenoszenia tego typu bomb lotniczych.

Traktat o redukcji zbrojeń strategicznych START III został zawarty 8 kwietnia 2010 roku pomiędzy Federacją Rosyjską a USA, a wszedł w życie 5 lutego 2011 roku. Umowa ma na celu kontynuowanie procesu rozbrojenia nuklearnego, które zostało zapoczątkowane w poprzednich dwóch edycjach traktatu START. Traktat START III został zawarty na okres 10 lat od momentu wejścia jego do życia, czyli do 5 lutego 2021 roku z możliwością jego przedłużenie o kolejnych 5 lat przy zawarciu osobnego porozumienia.

W przeciągu siedmiu lat od jego wejścia w życie obie strony zobowiązały się do ograniczenia liczby głowic nuklearnych (w tym ciężkich bombowców strategicznych, które są liczone jak jedna głowica każdy) do 1550. Dodatkowo redukcji ma ulec także liczba rozmieszczonych i nierozmieszczonych nośników międzykontynentalnych pocisków balistycznych w postaci samobieżnych i stacjonarnych wyrzutni lądowych, okrętów podwodnych i ciężkich bombowców strategicznych do 800 (z czego w przypadku rozmieszczonych nie może ona przekraczać 700).

Reklama

Komentarze (4)

 1. Fanklub Daviena

  Ten portal opisywał już "rosyjski sposób na koronawirusa", to ja teraz podam amerykański sposób - właśnie Pentagon, w związku ze wzrostem przypadków koronawirusa wśród żołnierzy... zabronił dowódcom ujawniania tego! Poszukajcie "The Defense Department has ordered commanders at all of its installations worldwide to stop announcing publicly new coronavirus cases among their personnel (Departament Obrony rozkazał dowódcom wszystkich swoich instalacji na świecie zaprzestania publicznego ujawniania przypadków koronawirusa wśród swojego personelu". :)

  1. Davien

   Taak, rozumiem ze Rosja podaje co do sztuki ilu jej zachorowało w wojsku??. Oj chyba nie:)) A Roskaz został wydany z powodu bezpieczeństwa operacyjnego i dotyczy ujawniania dla mediów i podobnych zródeł a nei dla słuzby medycznych,może przeczytaj odpowiedni artykuł a nie zmyslaj jak zwykle.

  2. Ellocopolaco

   Przestań pluć jadem. W NY na ulicach odgrywają się dantejskie sceny. A ty tu swoje. Płacą ci za to? Kim ty w ogóle jesteś? Trochę powagi!

 2. cóż

  USA od dawna próbuje wyjść rakiem z wszelkich porozumień rozbrojeniowych. Wolą wojnę niż utratę twarzy w obliczu katastrofalnego zarządzania odpowiedzią na pandemię.

  1. Davien

   Panei cóz zawiesiły to oba kraje wiec naucz się polskiego jak nawet nie potrafisz przeczytać co komentujesz.I to Rosja nie USA odmówiła ratyfikacji NewSTART, to Rosa złamała INF....

  2. Fanklub Daviena

   Cały świat, poza tobą, USA i ich agenturą w Polsce, uważa, że to USA zrywa traktat za traktatem, co zapoczątkował Bush junior twierdzący, że prawo międzynarodowe nie może stać ponad prawem "wyjątkowego" narodu amerykańskiego! Chciał nawet... rozwiązać ONZ jako "przeżytek"! I nie tylko dotyczy to wszelkich traktatów rozbrojeniowych, ale wszystkich, nawet tych gospodarczych wynegocjowanych przez USA jak NAFTA, TPP a teraz Trumpek nawet mówi, że trzeba zlikwidować WTO, "bo daje nieuczciwą przewagę Chinom" i by sparaliżować WTO USA od 2 lat blokuje wybór sędziów do trybunału arbitrażowego WTO, więc nie może on działać (USA mocno się obraziły stwierdzeniami WTO, że sankcje USA przeciw Kubie, Wenezueli, Irakowi, Chinom itp. były nielegalne...). Dlatego znowu zadeklarowałeś się jako czołowy kłamca na tym forum. :)

  3. Davien

   Doprawdy?? To ten twój "cały swiat" to jak widac tylko Rosja i podobne państewka:) Ale jak widac zaprzecz że to Rosja nie ratyfikowała New Start, zaprzecz że nei złamali memorandum Budapesztanskeigo, zaprzecz ze nie złamali INF, no czekam:))

 3. michalspajder

  Hehe, ciekawe, kto lepiej ta kwarantanne wykorzysta? Rosjanie sa sprytniejsi, ale i Amerykanie maja swoje za uszami. Stawiam, ze Rosja wyciagnie wiecej zyskow, jako jeden z glownych oszustow (USA jeszcze troche od nich i od ChRL musza sie nauczyc:-)))

 4. Pentagram

  Magiczna liczba 1550 i taki Obama w to wierzył nawet nie modernizujac arsenału Do 2024 balistyka bedzie poprawiona , boomery i raidery plus wahadłowce i teleskopy na podczerwień

Reklama