Siły zbrojne

USA i Indie wspólnie opracują pocisk przeciwpancerny

Fot. US Army/Wikimedia Commons.
Fot. US Army/Wikimedia Commons.

USA zaproponowały Indiom współpracę przy rozwoju i produkcji rakiet przeciwpancernych FGM-148 Javelin. Miałaby ona obejmować wspólne wytwarzanie pocisków trzeciej generacji i opracowanie rakiet czwartej generacji. Dla Indii kluczowe znaczenie ma transfer najnowszych amerykańskich technologii do krajowego przemysłu przy okazji transakcji.   

Podczas wizyty sekretarza obrony USA Chucka Hagela w New Delhi temat zakupu przez Indie rakiet FGM-148 Javelin był poruszany w rozmowach z premierem w Indii Narendrą Modi i ministrem obrony Arunem Jaitley. Dyskusję nawiązywały do listu, który 7 lipca bieżącego roku wysłał Barack Obama do nowego premiera Indii. Amerykański prezydent zwrócił w nim uwagę na chęć zacieśnienia strategicznej więzi z Indiami w dziedzinie obrony. Jednym z głównych elementów tej propozycji była oferta dostarczenia amerykańskich rakiet przeciwpancernych dla Indian Army. Potencjalny kontrakt, może obejmować sprzedaż 3600 rakiet i 900 wyrzutni wartych 700 mln USD.

Docelowo wraz z produkcją rakiet czwartej generacji wartość transakcji może sięgnąć nawet 2,5 mld USD, biorąc pod uwagę duży niedostatek tego typu broni w indyjskich siłach zbrojnych. Współpraca miałaby obejmować wspólną produkcję rakiet trzeciej generacji wraz z transferem technologii. Hindusi oczekują go na poziomie 97% wraz z podstawowymi algorytmami dla systemów śledzenia w podczerwieni. Rakiety czwartej generacji miałyby już być opracowane wspólnie przez USA i Indie. 

Głównym tematem dyskusji w Indiach przy okazji planowanej umowy handlowej było zapewnienie przez USA transferu najnowocześniejszych  technologii na podobnych zasadach, jak to ma miejsce dla najbliższych sojuszników Waszyngtonu. Premier Narendra Modi liczy dzięki temu na wzmocnienie własnego przemysłu zbrojeniowego. Jest to dla Indii, co najmniej równie ważne jak samo pozyskanie amerykańskich pocisków. Pociski FGM-148 Javelin odpalane są z ręcznych wyrzutni, wyposażone są w układ śledzenia na podczerwień i korzystają z technologii Fire-and-forget (z ang. „odpal i zapomnij”). W ostatnim czasie prowadzono także strzelania testowe ppk Javelin z pojazdów bojowych. Głównym konkurentem Amerykanów w walce o kontrakt w Indiach są Izraelczycy oferujący rakiety Spike.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.