Reklama

Siły zbrojne

USA: Gwardia Narodowa strzela precyzyjną artylerią

Autor. US National Guard, Master Sgt. Becky Vanshur

Gwardia Narodowa Stanu Idaho prowadziła strzelania z użyciem M1156 Precision Guidance Kit. System pozwala przekształcać klasyczne pociski artyleryjskie kalibru 155 mm do standardu broni wysoce precyzyjnej. Wszystko dzięki integracji z systemem nawigacji satelitarnej, bazującej na możliwościach GPS. M1156 PGK usprawniają trajektorię lotu pocisków artyleryjskich, m.in. poprzez wprowadzenie aerodynamicznych stateczników nakładanych na zapalnik klasycznych pocisków artyleryjskich i dających szansę na drobne korekty.

Reklama

Amerykańscy gwardziści mają uzyskać dzięki temu zdolność do rażenia celów ze zwiększoną dokładnością (z klasycznych 50 m do celu, można uzyskiwać już 30 m) o czym wspominał ppłk Brady Johnson. Jest on dowódcą 1-148th Field Artillery Regiment. Amerykanie starają się, poprzez wprowadzanie m.in. M1156PGK zwiększyć siłę rażenia artylerii szczebla batalionowego. Jak wspomniano, w oficjalnej notce prasowej z ćwiczeń, zmodernizowane uzbrojenie artyleryjskie Gwardzistów pozwala na jednoczesne namierzanie i atakowanie 18 oddzielnych celów.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Dzieje się tak przede wszystkim przy obniżaniu kosztów ostrzału artyleryjskiego. Wskazano przy tym, że 18 naboi konwencjonalnej amunicji 155 mm, która może charakteryzować się zdecydowanie mniejszą precyzją, kosztuje około 20 000 dolarów, podczas gdy PGK kosztuje 6500 dolarów za zestaw. Zastosowanie M1156 Precision Guidance Kit ma też wpływać na zwiększenie bezpieczeństwa własnych wojsk poprzez zapobieżenie eksplozji, gdyby doszło do upadku pocisku na odległość 150 metrów od zamierzonego celu.

Generalnie, zauważa się, iż właśnie Gwardia Narodowa ze stanu Idaho należy do najszybciej modernizowanych komponentów Gwardii w Stanach Zjednoczonych. Stanowiąc ważne wzmocnienie na wypadek kryzysu lub konfliktu pełnoskalowego jeśli chodzi o współpracę z jednostkami przede wszystkim US Army. Ćwiczenia z systemem M1156 Precision Guidance Kit odbywały się w ramach cyklicznych manewrów na poligonie Orchard Combat Training Center w dniach 12-27 maja tego roku. Wcześniej artylerzyści z Idaho jedynie zapoznawali się z działaniem M1156PGK, a teraz mogli już wykonać strzelania ze swoich M109A6 Paladin.

Reklama

Komentarze (1)

 1. szczebelek

  WOT może sobie pomarzyć o Krabie

  1. Valdore

   @szczebelek, ty na serio porównujesz WOT do amerykańskeij Gwardii narodowej?? To tak dla twojej wiedzy :gwardia Narodowa USA jest lepiej uzbrojona niz regularna armia niejednego państwa

  2. Lycantrophee

   Charakterystyka i tradycja jednostek WOT jest niewspółmiernie krótsza od tych Gwardii Narodowej.

  3. szczebelek

   @Valdore Zluzuj gumkę zanim coś napiszesz jeśli weźmiemy realne dane to WOT może sobie pomarzyć o Krabie, bo nas nie stać. A teraz weź udowodnij czego nie rozumiesz i gdzie jest błąd logiczny w tym kontekście. I gdzie masz przesłanki porównywania.

Reklama