Reklama

Siły zbrojne

US Navy testuje lotnicze torpedy

Fot. US Navy
Fot. US Navy

Amerykanie wydali ostrzeżenie dla żeglarzy o ćwiczeniach u wybrzeży Południowej Karoliny, trwających od 11 do 16 lutego br. W tym okresie na obszarze ćwiczeń morskie samoloty patrolowe P-8A Poseidon zrzucą aż 12 lekkich torped Mk-54.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Centrum Wojny Podwodnej (Naval Undersea Warfare Center) torpedy będą nieuzbrojone, „atakowany” będzie obiekt zanurzony, a celem ćwiczeń jest sprawdzenie modyfikacji wprowadzonych zarówno w samych torpedach, jak i systemie zrzutowym. Torpedy mają być później podniesione z wody i ponownie doprowadzone do stanu bojowego w warsztatach Military Ocean Terminal Sunny Point w Północnej Karolinie.

Dokładny akwen prób nie został określony i objął pas o długości około 80 Mm od miejscowości McClellanville do Savannah. Amerykańska marynarka wojenna chce się w ten sposób zabezpieczyć przed możliwością rozpoznania przez kogoś niepowołanego swoich torped Mk-54, które będą działały z uruchomioną, aktywną głowicą naprowadzającą.

Lekkie torpedy rodziny Mk-54 są używane w US Navy przez jednostki zwalczania okrętów podwodnych. Mogą być używane jako element rakietotorped ASROC, odpalane z klasycznych wyrzutni torpedowych okrętów nawodnych bądź zrzucane z samolotów i śmigłowców. Głównym wykonawcą programu torped Mk 54 jest koncern Raytheon.

Reklama

Komentarze (2)

 1. neoslawista

  Wszystkie wojska słowiańskie powinny wykorzystywać wyłącznie torpedy kawitacyjne typu Szkwał.

 2. kola

  My też dysonujemy lekkimi torpedami są tak lekkie, że mogą być wystrzeliwane przez jednego kajakarza.

  1. xawer

   I tu się "kola" mylisz! Na uzbrojeniu WP są bardzo dobre i nowoczesne torpedy lekkie MU-90!

Reklama