Reklama

Siły zbrojne

US Navy: nowe rakiety antyradarowe

US Navy zakupiło drugą partię rakiet antyradiolokacyjnych AARGM – fot. US Navy
US Navy zakupiło drugą partię rakiet antyradiolokacyjnych AARGM – fot. US Navy

Marynarka amerykańska podpisała kontrakt z firmą ATK na dostawę drugiej partii (FRP 2) rakiet naprowadzanych na źródła promieniowania elektromagnetycznego AARGM (Advanced Anti-Radiation Guided Missile).

Pierwsza umowa z ATK została zawarta we wrześniu 2012 r., za 71 milionów dolarów. Obecny kontrakt przewiduje dodatkowo zakup rakiet szkoleniowych CATM (Captive Air Training Missiles). Oba typy pocisków mają zostać przekazane dla amerykańskiej marynarki i włoskich sił powietrznych natomiast część rakiet CATM jest przeznaczona dla australijskich sił powietrznych. Będzie to pierwsza partia tego systemu uzbrojenia dostarczona za granicę dla amerykańskich sojuszników.

W Australii rakiety CATM mają być wykorzystywane na samolotach EA-18G Growler. W amerykańskiej marynarce pociski AARGM są aktualnie wykorzystywane na samolotach FA-18C/D Hornet i będą również integrowane na EA-18G Growler i FA-18 E/F Super Hornet. Włoch chcą wykorzystywać te pociski na swoich myśliwcach Tornado ECR. Rakiety AARGM są także kompatybilne z systemami pokładowymi samolotów F-35, EA-6B sojuszniczych FA-18 oraz amerykańskich i sojuszniczych F-16.

AGM-88E AARGM to ponaddźwiękowa rakieta lotnicza, która jest unowocześnioną wersją znanego pocisku AGM-88 HARM (High-Speed Anti-Radiation Missile). W nowej rakiecie zwiększono możliwości całego systemu pokładowego, pozwalając pilotom na reagowanie w czasie rzeczywistym na zmieniającą się sytuacją na ziemi i natychmiastowe reagowanie na pojawiające się tam zagrożenia.

Reklama

Komentarze (1)

  1. XYZ

    Eeeee... rozumiem, że wyraziliśmy już chęć zakupu w/w rakiet od Amerykanów?

Reklama