Reklama

Siły zbrojne

US Marines kupią Predatory. Rozbudowa systemu rozpoznania

MQ-1B Predator - fot. M.Dura
MQ-1B Predator - fot. M.Dura

Amerykańska Piechota Morska rozpoczęła prace nad pozyskaniem bezzałogowego statku powietrznego MQ-X o rozmiarach i możliwościach porównywalnych z dronami MQ-1B Predator i MQ-9 Reaper.

Nowe plany zakupów (Marine Aviation Plan 2015) oznaczają dużą zmianę w podejściu amerykańskiej Piechoty Morskiej, która wcześniej wykorzystywała przede wszystkim małe i miniaturowe bezzałogowego statki powietrzne, stosowane na niższym szczeblu - nawet przez pojedynczego żołnierza.

Teraz natomiast poszukuje się systemu bezzałogowego klasy MALE lub HALE (medium/high-altitude, long-endurance) o dużej długotrwałości lotu, który przez wiele godzin ze średniego lub wysokiego pułapu może nadzorować wskazany obszar, a ponadto może przenosić uzbrojenie precyzyjne do bezpośredniego wsparcia walczących na ziemi pododdziałów.

Nowa decyzja jest prawdopodobnie związana z wprowadzeniem na wyposażenie Piechoty Morskiej samolotów pionowego startu i lądowania MV-22 Osprey, które znacznie zwiększyły zasięg działania dla Marines. Prowadzenie operacji z ich udziałem wymaga jednocześnie wprowadzenia rewolucyjnych zmian w odniesieniu do obecnie istniejącego systemu rozpoznania i obserwacji ISR (intelligence, surveillance, reconnaissance).

Reklama

Komentarze (1)

  1. hellboy

    W związku z wprowadzeniem Rybołowów, Marines powinni raczej skupić się na wdrożeniu EFV (Byli by nie do zatrzymania ). Tymczasem Reanimują AAV...

Reklama