Reklama

Siły zbrojne

US Army zniszczy nadwyżki wozów MRAP?

Wóz RG-31 US Army wyposażony w trał przeciwminowy w Afganistanie. Fot. US Army
Wóz RG-31 US Army wyposażony w trał przeciwminowy w Afganistanie. Fot. US Army

US Army poważnie rozważa zniszczenie nadwyżek pojazdów, w tym klasy MRAP, jakie pozostaną po wycofaniu amerykańskiego kontyngentu z Afganistanu.

Jak informuje serwis DoD Buzz, armia Stanów Zjednoczonych może być zmuszona do zniszczenia ok. 4000 pojazdów wykorzystywanych w Afganistanie, w tym wozów klasy MRAP, samochodów HMMWV oraz samochodów ciężarowych. Obecnie Pentagon podejmuje starania w celu sprzedaży nadwyżkowych pojazdów, których koszty transportu pięciokrotnie przewyższają koszty utylizacji, szacowane na 10 tysięcy USD na pojazd.

Naturalnym rozwiązaniem wydawałoby się pozostawienie wycofywanych pojazdów Afgańskiej Armii Narodowej (ANA) oraz siłom bezpieczeństwa Afganistanu. Jednakże, pojazdy klasy MRAP mogą się okazać zbyt trudne w utrzymaniu i eksploatacji dla Afgańczyków. Jednocześnie na rynku nie ma zbyt wielu chętnych na używane pojazdy minoodporne ze względu na wąski zakres ich zastosowań, znaczne koszty eksploatacji i zużycie samych pojazdów.

Istnieje możliwość, że proces utylizacji sprzętu pozostawionego przez amerykański kontyngent w Afganistanie będzie musiał zostać przyspieszony, jeżeli Stany Zjednoczone nie wypracują porozumienia z afgańskim rządem dotyczącego stacjonowania sił sojuszniczych na terytorium Afganistanu po 2014 roku. Potencjalna konieczność utylizacji ponad tysiąca MRAP-ów (ok. 1 mln USD za egzemplarz) może być symbolem obciążenia, jakie stanowią wydatki na prowadzenie długotrwałych operacji zagranicznych dla drastycznie w ostatnich latach ograniczanego budżetu Departamentu Obrony.

(JP)

Reklama

Komentarze (11)

 1. Feliks

  Polska powinna kupic przynajmniej z 500 takich wozów . 10 tys dol to tak jak za darmo. A takie wozy wojsku sie przydadza . Armia musi si powiekszac.

 2. Piotrek27

  Dobrym rozwiązaniem było by kupienie od Amerykanów kilku sztuk pojazdów tym klasy MRAP, następnie przekazanie ich do Polskich zakładów zbrojeniowych w celu zbudowania polskiego odpowiednika.

  1. Marcin

   Tak, to tylko w Chinach robią ;)

 3. oremi

  w jedną stronę im się opłacało ale w drugą im się nie opłaca.. jak to jest?

 4. patriota

  Najprzód sprawdźcie w jakich warunkach były eksploatowane, później policzcie koszty generalnego remontu każdego z pojazdów. Większość HMMWV, czy samochodów ciężarowych jeździła stale mocno przeciążona. Cześć z MRAP-ów przetrwała niejeden wybuch IED, czy fugasów. Amerykanie na pewno zdemontują z nich większość wyposażenia (opancerzenie, uzbrojenie, GPS, radiostacje, systemy nawigacyjne, transpondery IFF). Zostają w zasadzie nadwozie, podwozie, opony, silnik i układ przeniesienia napędu. Naprawdę warto interesować się ofertą?

  1. Manio

   Rozsądne argumenty.

 5. skiud

  Ludzie dajcie sobie spokój z tymi mrapami. Po co mamy przejmować ten wyeksploatowany złom, przydatny tylko w bambusowych wojenkach. Polski przemysł potrafi wyprodukować lepsze i bardziej przydatne w naszych realiach pojazdy.

 6. Polish

  Jak mają zniszczyć HMMWV niech dadzą je Polsce :)

 7. Stefan Batory

  Again. Polska może przejąć.

  1. greg

   Może i powinna. Bez ironii. Czy nie lepiej mieć w 6 BPD Cougarów zamiast Humvee? Albo w kłodzkim batalionie piechoty górskiej?

  2. Stefan Batory

   Moze i powinna , podobnie jak F15 i A10.

 8. pablo

  Kilka saperskich Buffalo akurat mogłoby być całkiem przydatnych

 9. patriot

  Moim zdaniem Polska powinna przejąć kilkadziesiat takich mrapow

  1. mw

   Nie potrzebujemy tego złomu. Potrzebujemy nowych wozów rozpoznawczych, następców BRDM, a nie pojazdów patrolowych. W kraju sa zakłady produkujące pojazdy opancerzone i trzeba dac im szanse.

 10. me

  Po co utylizowac jak można oddać Afganczykom? Prędzej chodzi o jakieś rozgrywki USA z Karzajem.

 11. river

  Taki problem, to nie problem. Niezawodny sojusznik USA weźmie wszystkie i chętnie zabuli jak za nowe. Jeszcze jakiś offsecik dorzucimy :)

Reklama