Reklama

Siły zbrojne

US Army opracowuje wóz bojowy nowej generacji

 • www.34drop.wp.mil
  www.34drop.wp.mil

Służby Departamentu Obrony realizują program Future Fighting Vehicle, w ramach którego najprawdopodobniej ma powstać następca wykorzystywanych obecnie przez US Army bojowych wozów piechoty Bradley.

Pentagon ujawnił, że koncerny BAE Systems i General Dynamics otrzymały kontrakty na wykonanie prac w celu zbadania możliwości wykorzystania technologii opracowanych w trakcie wcześniejszych prac nad nowym wozem Ground Combat Vehicle (GCV) w programie Future Fighting Vehicle (FFV). Będzie on prawdopodobnie kolejną próbą stworzenia następcy dla bojowego wozu piechoty Bradley.

Wartość obydwu podpisanych umów wynosi 7,9 mln USD. Zakontraktowane prace mają zostać zakończone do połowy lutego 2015 roku. W ich trakcie oceniane będą nie tylko techniczne aspekty wykorzystania technologii stworzonych w ramach programu GCV, ale również potencjalne koszty i ryzyka z tym związane.

Ground Combat Vehicle miał na celu stworzenie rodziny pojazdów, która zastąpiłaby w US Army przede wszystkim bojowe wozy piechoty Bradley. Jednakże, program został anulowany, przede wszystkim z uwagi na ograniczenia budżetowe. Dowódca US Army generał Ray Odierno stwierdził przy tym w wywiadzie dla Defense One, że zmodernizowane wozy Bradley nie będą spełniać wymogów współczesnego pola walki w stu procentach, między innymi ze względu na brak możliwości instalacji odpowiedniej liczby nowoczesnych systemów komputerowych. W kwietniu bieżącego roku serwis Defense News informował z kolei, że po anulowaniu Ground Combat Vehicle może zostać uruchomiony nowy program, nazwany właśnie Future Fighting Vehicle.

Reklama

Komentarze (7)

 1. tank_buster

  Historia lubi się powtarzać. Teraz tylko pozostaje czekać aż FFV zostanie anulowany co jest pewne, jeżeli wyjdzie droższy niż GCV, ponieważ nic nie wskazuje na to, że USA wyjdzie z kryzysu. Biedna US Army, wygląda na to, że będzie trzymać starocie tak długo jak B-52 i tracić coraz więcej pieniędzy, ponieważ im starszy pojazd tym więcej jego utrzymanie kosztuje. No na pewno w ten sposób Amerykanie będą mieli przewagę technologiczną nad wrogiem na lądzie. Starociami i przeżytkami po 40 lub więcej lat :D Oj naiwni ci, którzy myślą, że w przyszłości nas obronią, naiwni.

 2. Autor komentarza

  kiedy polsza wreście będzie miała chodz 10 nowych bwp!!!

  1. zbig

   A po co nam ten rossijskij zlom? Nowy - a już złom. Jak to możliwe?

  2. ja

   Już niedługo!

 3. Piotr Kraczkowski

  Angielska WkiPedia o filmie Hollywood "The Pentagon Wars" o tym jak Pentagon przez dobre 20 lat konstruował bwp Bradly: "the film is a dark comedy describing the development of the M2 Bradley fighting vehicle. Tagline: They aimed to build the ultimate fighting machine. They missed." :-)

  1. say69mat

   Odpowiedz mi na pytanie jakbyś zatytułował serial dotyczący procesu modernizacji 'Broni Pancernej' ;))) w naszym kraju. Możeeeee ... Alternetywy X Files???

 4. podbipieta

  Anulują. wznawiają,.Zupełnie jak u nas.Tylko ich na to stać.

 5. Mr. A

  Polska mogłaby się włączyć do tego programu. Oczywiście nasz tok myślenia musiałby wybiegać w przyszłość ,musielibyśmy mieć zasobniejsze portfele ,ale najważniejszym kryterium musiałaby być wola amerykanów.

  1. say69mat

   Oczywiście, że wola amerykanów ma tu pierwszorzędne znaczenie. Ale na uwagę zasługuje również tradycja modernizacji broni pancernej. A w tym przypadku nasz kraj nie ma zbyt wielkiego doświadczenia. Jedyna nasze osiągniecie to wyposażenie armii Saddama Husajna w T-72. Niestety, okazały się li tylko celem dla triady A-10/AH-64/M1A1. Z kolei amerykanie mają doskonalą tradycję współpracy z firmami niemieckimi KMW i Rheinmetall. Przecież M1A1/2 Abrams jest właśnie efektem tego typu kooperacji. Stąd wydaje się bardziej prawdopodobna współpraca z biurem konstrukcyjnym odpowiedzialnym za realizację programu Puma. Niż z instytucjami naszego kraju nie potrafiącymi przeprowadzić sensownej modernizacji naszych BWP. Ponadto mam takie pytanie, co słychać w kwestii modernizacji Leopardów 2A4??? Chodzą słuchy, że Niemcy wycofali się ze współpracy z naszymi firmami przy realizacji tego projektu???

  2. wróg

   Z czym? RFN to sobie z Amerykanami może czołg porobić i swój tak zrobili. Polska to kraj importujący spinacze do papieru (to taki zwinięty, miedziowany drucik) ponieważ w Polsce produkcja tego się... nie opłaca.

 6. Scooby

  Kocham Namera.

 7. Piotr Kraczkowski

  Angielska WkiPedia o filmie Hollywood "The Pentagon Wars" o tym jak Pentagon przez dobre 20 lat konstruował bwp Bradly: "the film is a dark comedy describing the development of the M2 Bradley fighting vehicle. Tagline: They aimed to build the ultimate fighting machine. They missed." :-)

  1. D

   "Pentagon Wars" to akurat dość idiotyczne filmidło do tego zakłamane. Ogólnie polecam przeczytać jakąś dobrą fachową literaturę na ten temat, o wiele lepiej tłumaczącą genezę powstania bojowego wozu piechoty M2. Lekturą obowiązkową są wręcz książki Richarda Hunnicutta. ;)) A co do GCV i tego nowego FFV, ot po prostuoficjalnie GCV skasowano, faktycznie tego nie zrobiono, bo jeszcze mniej więcej w tym samym czasie gdy armia "kasowała" GCV, przemysł otrzymał od niej fundusze na kontynuowanie prac badawczo rozwojowych. To jak program czy pojazd ostatecznie będą się nazywać nie ma większego znaczenia. ;))

Reklama