Reklama

Siły zbrojne

Uroczyste powitanie Aviation Detachment

Pierwsza  amerykańska jednostka rozmieszczona na stałe w Polsce rozpoczęła działalność. W piątek, 9 listopada br. w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku odbyła się uroczystość powitania grupy dziesięciu amerykańskich specjalistów USAF, którzy będą odtąd na stałe stacjonować na terenie Polski.Żołnierze wchodzą w skład Aviation Detachment (AV-DET) – grupy mającej wykonywać zadania administracyjne i logistyczne ułatwiając tym samym procedury przy rotowaniu do Polski amerykańskich komponentów lotniczych złożonych z samolotów F-16 Fighting Falcon i/lub C-130J Hercules.

Samoloty amerykańskie będą pojawiać się w Polsce cztery razy do roku na okres od dwóch tygodni do miesiąca. Zgodnie z ustaleniami z czerwca 2011 roku maksymalnie na terenie RP może pojawić się na raz do kilkunastu amerykańskich myśliwców i kilku maszyn transportowych. Towarzyszyć im może do 250 żołnierzy – członków załóg i personelu naziemnego. Już dzisiaj wiadomo, że w 2013 roku do Polski dwukrotnie przylecą F-16 i tyleż razy C-130J.

Przez lata na terenie Polski stali żołnierze obcych armii, ich obecność była bez naszej woli, przypominał w czasie uroczystej ceremonii powitalnej minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. Dzisiaj amerykańscy żołnierze przybywają na nasze zaproszenie i są oczekiwanymi gośćmi.

Poszczególni żołnierze AV-DET mają mieszkać u nas razem z rodzinami, ich zakwaterowanie w Łodzi i pomieszczenia biurowe w Łasku ma opłacić strona amerykańska. Każdy z nich będzie służył w Polsce przez trwającą rok turę.

Maciej Szopa
Reklama

Komentarze

    Reklama