Reklama

Siły zbrojne

Białoruskie T-72B do modernizacji

T-72B3M. Foto. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0
T-72B3M. Foto. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0

Jak podaje Belarusian Telegraph Agency, Siły Zbrojne Republiki Białorusi na forum „Armija-2019” podpisały umowę z rosyjskim koncernem UralWagonZawod (UWZ) na modernizację kolejnych czołgów T-72B do standardu T-72B3. 

Według ujawnionych informacji UWZ zmodernizuje kolejnych 11 czołgów podstawowych T-72B do standardu T-72B3 w latach 2019-2020. Od 2015 roku trwa proces modernizacji białoruskich T-72B, których obecnie na wyposażeniu SZ RB  znajduję się ok. 446. Modernizacja tych czołgów stanowi część szerszego programu modernizacji SZ RP na lata 2016-2020. T-72B3 ma być według deklaracji ponad dwukrotnie tańszy od analogicznych pakietów modernizacyjnych. Pierwsza partia zmodernizowanych T-72B3 została odebrana w czerwcu 2017 roku, druga w listopadzie 2018 roku, a obecna partia będzie stanowić już trzecią. Wynika z tego, że Białoruś będzie dysponować równowartością batalionu czołgów T-72B3.

Głównym wykonawcą programu jest rosyjski koncern UWZ, który współpracuje jednak z białoruskimi firmami. W T-72B3 znalazło się szereg nowych rozwiązań mających dostosować modernizowane T-72 do wymagań współczesnego pola walki. W pakiet modernizacji wchodzi montaż: nowej armaty 2A46M-5 kal. 125 mm, nowego wielokanałowego celownika działonowego Sosna-U (opracowany przez białoruską firmę Peleng), nowego systemu kierowania ogniem 1A40-4, cyfrowego komputera balistycznego, nowej radiostacji UKF R-168-25U-2 Akwieduk, nowego pakietu pancerza w przedniej półsferze wozu, nowych fartuchów bocznych, a także pancerza klatkowego z tyłu kadłuba i wieży, a także nowego silnika W-92S2F o mocy 1130 KM z nową, automatyczną skrzynią biegów. Modernizacja połączona jest z kapitalnym remontem każdego czołgu.

Na forum "Armija-2019" podpisano także umowę z rosyjską korporacją "Irkut" na modernizację 8 samolotów szkolno-treningowych Jak-130, znajdujących się na wyposażeniu Sił Powietrznych Republiki Białorusi, poprzez montaż nowego, białoruskiego pokładowego systemu samoobrony "Talisman. Ma on poprawić ochronę przed rakietowymi systemami obrony przeciwlotniczej i rakietami wystrzelonymi przez myśliwce.

Reklama

Komentarze (10)

 1. Gort

  A mnie interesuje kto przypomni "sojusznikowi" z NATO o tym, że to jego sko zniszczył przewagę technologiczną? teraz T-90, t-72 b3, i t-14 mogą bez problemu atakować w nocy. To jest główny cel obecnych reform. Rosjanie odrobili lekcje z nocnych bitew w Iraku. PCO maymozliwosci lecz tego sprzętu nie ma w jednostkach. To nie narzekania, to śmiech przez łzy.

 2. MajorMajor

  Eh, kurrr...czątko, nawet nie mogę sobie przekląć, bo zaraz mi usuną post. Czołgów nie ma, amunicji nie ma, modernizacji nie ma. Zapytam Smoleniem - a co jest?

  1. rED

   Kraby, Raki, Modernizacja T-72 i Leo to wszystko kosztuje.

 3. mobilny

  Im się Opłaca bogaczom i potędze militarnej znad Wisły już nie. Ważne by na paradach dobrze i nowocześnie wypaść a i tak sojuszniki naz obronią....... A w tle ustawa 477

  1. Yaro

   Człowieku, oni mają T-72B, my bieda wersję eksportową (dla krajów nie będących członkiem ZSRR), a to zasadnicza różnica...

 4. Gość 444

  Nawet nie będę komentował Oni mogą A My nie ręce opadają, ale takich mamy polityków i generałów

  1. say69mat

   ... ręce??? Lufy armatnie opadają, a nie jakieś ... ręce. Tym bardziej, że standardowy kaliber armat czołgowych w NATO to 120mm. W głowach naszych 'wodzów' nieśmiertelne v/s podświadome 125mm.

 5. Piotr

  A gdyby Białoruś kupowała F35 , patrioty ,himarsy ,kraby,raki, poprady i inne to tez miala by kasę na modernizacje T72 ??????? Najlatwiej biadolić. No i jeszcze musiałaby być państwem demokratycznym i pytać obywateli czy przy takiej biedzie i poziomie życia może wydać kupę kasy na czołgi. Jak można porównywać Polskę i Białoruś

 6. Vvv

  Na szczęście żelazna dywizja otrzyma super zmodernizowane t-72 z nowa farba i radiem :)

  1. Davien

   Pamiętaj że w czasie operacji Barobassa a potem w czasie bitwy o Kursk to właśnie radia zamontowane w Tygrysach i Elefantach zadecydowały o zwycięstwie Niemców.

  2. souacz

   Kursk to chyba nie jest dobry przykład...

  3. ?

   WTF? To niemcy wygrali pod Kurskiem?

 7. proch małobazowy

  Poczekajmy na tegoroczne MSPO, pewnie będzie tam T-72 PL/2020, pierwsze egzemplarze od 2032 w WOT oczywiście.

 8. ryszard56

  A My debaty

 9. devlin0

  Jsk to jest ze sasiadom oplaca sie znacznie modernizowac czolgi a u nas tylko malowanie a i to jest za drogo

  1. PIC

   My też modernizujemy Leopardy 2a4 do wersji 2a5 :) bieda modernizacja nazwana szumnie Leopard 2PL a T-72 będą przecież odmalowane :)

  2. comet

   Białoruskie T-72B to poradzieckie pełnoprawne czołgi podstawowe. Polskie T-72 to eksportowa bieda wersja. Tak robia Amerykanie i tak robili Rosjanie.

  3. Kwazar

   Możesz tiuningowac poloneza, ale nigdy to mercemnie zostanie. T-72 to czołgi mogące wspomagać obecne czołgi, a nie z nimi walczyć bezpośrednio!

 10. Jasio

  A u nas "modernizacja" T-72 to będzie odmalowanie czołgu nową specjalną farbą (oczywiście amerykańską) i ta farba sprawi że pancerza naszych czołgów nie przebije żaden pocisk.To jest modernizacja armii za dojnej zmiany

Reklama