Reklama

Siły zbrojne

Umowa ws. Leopardów jeszcze w tym roku. Modernizacja z udziałem Poznania

Fot. kpt. Dariusz Kudlewski/10 Brygada Kawalerii Pancernej
Fot. kpt. Dariusz Kudlewski/10 Brygada Kawalerii Pancernej

Szef Inspektoratu Uzbrojenia generał brygady Adam Duda poinformował, że podpisanie umowy dotyczącej modernizacji polskich czołgów Leopard 2 planowane jest jeszcze w tym roku, podobnie jak kontraktu na dostawy dodatkowych pocisków przeciwpancernych Spike-LR. Z kolei rzecznik IU ppłk Małgorzata Ossolińska przekazała wcześniej Defence24.pl: Inspektorat Uzbrojenia uzyskał od PGZ informację, że planowane jest poszerzenie składu konsorcjum dodatkowo o Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A. w Poznaniu.”

Inspektorat Uzbrojenia zamierza jeszcze w tym roku podpisać umowę dotyczącą modernizacji czołgów Leopard 2A4, należących do Sił Zbrojnych. Plan zawarcia kontraktu jeszcze w 2015 roku potwierdził dziś generał brygady Adam Duda, szef Inspektoratu Uzbrojenia. Z kolei 4 grudnia br. rzecznik IU ppłk Małgorzata Ossolińska w przekazanym Defence24.pl oświadczeniu poinformowała, że zakończenie negocjacji i podpisanie umowy na modernizację czołgów Leopard 2A4 planowane jest do końca roku.

Do postępowania dotyczącego modernizacji pozyskanych w Niemczech wozów bojowych zaproszone zostały Polska Grupa Zbrojeniowa oraz ZM Bumar Łabędy. Jak zaznaczyła ppłk Ossolińska: „Inspektorat Uzbrojenia uzyskał od PGZ informację, że planowane jest poszerzenie składu konsorcjum dodatkowo o Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A. w Poznaniu.”

Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami SZ RP planują zmodernizowanie wszystkich 142 czołgów Leopard 2A4, znajdujących się na uzbrojeniu, a więc zarówno 128 czołgów pozyskanych na początku poprzedniej dekady i wykorzystywanych przez 10 Brygadę Kawalerii Pancernej, jak i 14 pojazdów, jakie trafiły do Polski wraz z partią 105 czołgów Leopard 2A5 przeznaczonych dla 34 Brygady Kawalerii Pancernej.  Jak zaznaczyła ppłk Ossolińska: „MON jest zainteresowany ustanowieniem potencjału modernizacyjnego, serwisowego i logistycznego dla czołgów Leopard, będących na wyposażeniu SZ RP, w oparciu o podmioty polskiego przemysłu.” Jednocześnie poinformowała, że udzielenie odpowiedzi na pytanie o wybór partnera zagranicznego będzie możliwe po zakończeniu negocjacji warunków umowy.

Szef Inspektoratu Uzbrojenia gen. bryg. Adam Duda przekazał też, że jeszcze w tym roku ma być podpisana umowa na dostawę kolejnych przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike-LR. Wcześniej informowano, że Wojsko Polskie planuje pozyskać 1000 pocisków, bez dodatkowych wyrzutni przenośnych. Zwiększenie zapasów rakiet tego typu jest związane m.in. z wysiłkami w celu dostarczenia do Sił Zbrojnych KTO Rosomak, uzbrojonych w wieże zintegrowane z ppk Spike.

Reklama

Komentarze (15)

 1. obserwator

  czy komentatorzy sprawy wiedzą że: 1. WZM w Poznaniu sprzedał przyległy teren developerom , ten wybudował budynki mieszkalne dla cywili, 2. Akty własności części gruntów mają nieuregulowany status prawny 3. Część mieszkańców "za płotem" wzrokowo obserwuje , niejawną produkcję

  1. Obserwatorrrr

   Obserwator chyba ma jakieś specjalne informacje i propagandę tu uprawia. Miej sprawdzone informacje i wtedy pisz.

 2. Krzysiek z Wrocławia

  Wymóg posiadania NSN (NATO Stock Number) na dostarczane elementy wytnie polskich dostawców w pień. Damy jedynie tanią siłę roboczą a wszystkie urządzenia będą z DE. Zarobią więc Niemcy. My możemy się cieszyć, że dostaliśmy złomki za 1PLN. W jakim celu teraz modernizować jeśli za jakiś czas ma być polonizacja czołgów? Nikt za dwa/trzy lata nie wyrzuci niemieckich systemów z LEO2PL tylko dlatego, że są niemieckie.

  1. wewiór

   A masz lepsze czołgi i nowsze w wojsku polskim od leo2?-jesli tak -to jakie i od kiedy?

  2. vvv

   nie wyrzuca bo sa lepsze a wojsko potrzebuje najlepszego sprzetu a nie wyklepanego przez pana wladzia

 3. Teodor

  To zdjęcie jest stare, chyba nie jest problemem zrobić nową sesję zdjęciową podczas ćwiczeń na poligonie, tyle teraz tych ćwiczeń... Zresztą można zrobić ich na zapas.

 4. ccc

  A dlaczego nie Spike NLOS (Non Line Of Sight) - wersja z większym pociskiem o zasięgu 25 km i masie całkowitej ok. 70 kg przeznaczona do montażu na wozach bojowych oraz śmigłowcach tylko pszczółka Spike-LR ?

  1. reen

   Może tak list wysłać do ministerstwa? Trzeba próbować na około. Może się ktoś zainteresuje. Ministrowie to nie są wojskowi, ale może ich to zainteresować, jeśli przeczytają.

  2. gmo

   A dlatego, że w naszych warunkach geograficznych mógłby być używany tylko przez śmigłowce. Jak wskazuje wiele badań i analiz, na których opierają się kalkulacje sztabowe, widoczność na polskim polu walki oscyluje między 1.5 a 2,5 km (chodzi o pofałdowanie terenowe, zadrzewienie i strefy zabudowy). Dlatego dla pojazdów naziemnych nie jest potrzebny pocisk ppanc o dużo większym zasięgu niż 5 km - po prostu zasięg ten nie byłby nigdy wykorzystywany. Na pewno za to przydałaby się skuteczniejsza głowica i o bardziej uniwersalnym zastosowaniu. Tak czy inaczej, raczej nie wydamy kasy na pociski o zasięgu 25 km, jeśli miałyby je używać tylko śmigłowce, tym bardziej, że śmigłowce w najbliższym czasie wymieniamy i być może będziemy musieli kupić jakieś pociski "w pakiecie".

 5. Gottard

  Umowa na nowy dialog techniczny w sprawie wypracowania założeń? Priorytety: 1. wypracowanie nazwy programu modernizacji np. Grzegrzołka 2. wypracowanie nazwy zmodernizowanego Leoparda np. Lampart lub Sikoratka 3. nowy schemat malowania 3. wymiana wycieraczek na ekologiczne i lampek na ledowe 4. klamki ze złota w z pokryciem w technologii nanocoating stealth Trzymam kciuki.

  1. MW80

   Zapomniałeś jeszcze dodać: 5. projekt nowej odznaki dla jednostek pancernych wyposażonych w Leo.

 6. Polanski

  O czym Wy mówicie w świetle tego? http://wpolityce.pl/gospodarka/275151-kataklizm-finansowy-na-boze-narodzenie-w-przeciagu-pieciu-dni-handlu-juz-i-tak-niskie-ceny-ropy-polecialy-niczym-kamien-w-d

  1. nikt ważny

   Jaka piękna.... manipulacja :))) Niska cena ropy ma być dla nas kataklizmem? A co my ropą handlujemy? Raczej kupujemy. Tańsze surowce których w Polsce nie ma albo nie ma za wiele powinny tylko cieszyć. Teraz to tylko kupować i magazynować tylko nie bardzo jest gdzie i w czym. Jak ktoś w związku z niskimi cenami ropy nie będąc jej eksporterem martwi się finansami i lamentuje to albo jest nieukiem albo finansowym oszustem.

 7. Mokotów

  Jest Poprad jest modernizacja czołgów, no i super. A panom forumowiczom coś doskwiera w obu przypadkach. Co? Kto? Macierewicz? Jeżeli jesteście emerytowanymi wojskowymi to też super.

  1. dropik

   jedyna jego zasługa to to że się zgodził, a przecież mogł się niezgodzić.

 8. wafel

  jaki jest koszt I zakres modernizacji Leo2 ?

 9. k.

  A gdzie Raki i Caracale? te projekty też nadają się do zamknięcia w tym roku.

  1. kj1981

   Raki są opóźnione o rok z powodu obsunięć po stronie przemysłu.

 10. mc

  Panie Ministrze Macierewicz - "nie jest Pan bohaterem mojej bajki", ale "SZACUN" za to co pan robi. Czołgiści (i wojska lądowe) od bardzo dawna czekali na decyzję w tej sprawie.

  1. Marine

   To bardzo fajnie tylko Anton nie ma z tą decyzją nic wspólnego chyba, że uznamy za jego wkład to, że jej nie zablokował. Umowa została przygotowana za Siemoniaka.

  2. Wojmił

   taka decyzja jest przygotowywana wcześniej.. to nie Macierewicz ją wypracował...

  3. kj1981

   Przecież oba te postępowania zaczęły się -jeśli mnie pamięć nie myli - w zeszłym roku, za rządów innej opcji politycznej... Czy naprawdę ktoś poważnie myśli, że takie zamówienia się robi tak jak zakupy w supermarkecie? Np. to już drugie podejście do modernizacji leopardów - poprzednie negocjacje zakończyły się w zeszłym roku fiaskiem z powodu słabej oferty przemysłu (przedsiębiorstwa oferowały zbyt małą modernizację).

 11. młody

  Ta umowa będzie na kosmetykę a nie na modernizacje czyli coś mamy zrobić a w rzeczywistości nic nie będzie bo za jakiś czas znowu nasze Leosie będą potrzebowały czegoś co już powinno być wykonane.142 Leopardów 2a4 powinno zostać zmodernizowanych do standardu MBT Revolution a 105 2a5 podnieść do A27.

  1. Maczek

   dziś czytałem że raki w 1 połowie przyszłego roku

 12. dziadek

  Jaki sens jest zapraszanie PGZ oraz ZM Bumar Łabędy skoro Bumar jest spólką PGZ

  1. olo

   Bo to tam będzie przeprowadzona modernizacja i serwis. Jeżeli wygrają Niemcy a pewnie na 99,9% wygrają to będziemy mieli w Łabędach kolejny KONKRETNY ZAKŁAD z niemieckim oprzyrządowaniem i przeszkoloną przez Niemców załogą. Łabędy znowu będą centrum czołgowym w PL. Poznań dołączyli z powodu silników.

  2. fx

   Łabędy będą CENTRUM tej moderki.

 13. GTC

  Leopardy będą tylko pomalowane na nowo i zostaną wymienione sworznie w gąsienicach,nowa radiostacja,i system gaśniczy.Pozostanie stara amunicja,krótka lufa,systemy optoelektroniczne,i opancerzenie. Powinniśmy zamówić 30 przekrojów Leoparda i 60 gumowych dmuchanych do ćwiczeń+ślepa amunicja.

  1. Vvv

   Mylisz sie. Ma byc pełna moderka i wymiana pancerza. Lufa nie musi byc wymieniona bo L44 to nadal bardzo dobra lufa.

 14. Mireq

  Dobre informacje.

  1. GTC

   Ale jakie?Że odmalują Leo i dopompują gąsienice?

 15. ecik

  Widać że ten rząd nie odda niewykorzystanych pieniędzy MON do budżetu państwa.

  1. obserwator

   Co ty chrzanisz ! Już wzięli 209 mln z MON na wykup węgla ..........

Reklama