- Wiadomości
Ukraińskie wojska zajęły Pierwomajsk. Ranny Igor Striełkow?
Siły zbrojne Ukrainy zajęły miejscowości Pierwomajsk i Kalinowo, położone w obwodzie ługańskim. Według doniesień agencyjnych Ukraińcy kontrolują fragment drogi H21, wykorzystywanej wcześniej przez tzw. separatystów do zaopatrzenia sił walczących w Doniecku. W trakcie starć według niepotwierdzonych informacji mógł zostać ranny przywódca prorosyjskich bojowników, Igor Striełkow.
Ukraińskie wojska zajęły miejscowości Pierwomajsk i Kalinowo, położone w zachodniej części obwodu ługańskiego, w pobliżu miasta Stachanow. Ciężkie starcia trwają między innymi w regionie Doniecka, Alczewska i miejscowości Krasnyj Łucz. Ukraiński ekspert wojskowy Dmitry Tymczuk stwierdził, że ugrupowanie rebeliantów w rejonie Gorłówki zostało okrążone przez wojska rządowe.
Jak donosi agencja Unian, siły ukraińskie przejęły kontrolę nad fragmentem drogi H21, co pozwoliło na zablokowanie dostaw wsparcia dla prorosyjskich bojowników walczących w Doniecku. Trasa ta przebiega między innymi przez miejscowości Śnieżne, Torez i Krasnyj Łucz, wokół których w ostatnich dniach toczyły się ciężkie starcia. Na przedmieściach Doniecka prowadzone są z kolei „aktywne działania” sił antyterrorystycznych. Według niepotwierdzonych doniesień agencji ITAR-TASS w walkach mógł zostać ranny przywódca prorosyjskich tzw. separatystów, Igor Striełkow.
W nocy z 12 na 13 sierpnia posterunki ukraińskiej straży granicznej zostały po raz kolejny ostrzelane z terytorium Federacji Rosyjskiej. W pobliżu granicy zarejestrowano także lot bezzałogowego systemu powietrznego, prawdopodobnie należącego do rosyjskich wojsk. Poinformowano również, że w trakcie działań w ramach prowadzonej operacji antyterrorystycznej zniszczono jednostkę sił specjalnych Federacji Rosyjskiej. Konwój z „pomocą humanitarną”, jaki wysłano z Rosji na Ukrainę znajduje się natomiast według BBC w rejonie Woroneża.
WIDEO: Rywal dla Abramsa i Leoparda 2? Turecki czołg Altay