Siły zbrojne

Ukraińskie wojska ostrzeliwane w Donbasie

Fot. mil.gov.ua
Fot. mil.gov.ua

Mimo porozumienia o zawieszeniu walk w okresie prawosławnych świąt wielkanocnych na wschodniej Ukrainie siły rządowe są intensywnie ostrzeliwane przez prorosyjskich bojowników – podał w niedzielę sztab ukraińskiej armii. 

Do ataków odniósł się w posłaniu do rodaków prezydent Petro Poroszenko. „Z wdzięcznością modlimy się o każdego, kto broni naszego spokoju w noc wielkanocną i o tych, którzy w tym świątecznym dniu stoją na straży pokoju” – oświadczył.

Szef państwa podkreślił, że w czasie świąt Ukraińcy wspominają także ofiary konfliktu w Donbasie i „wszystkich tych, którzy zginęli w wyniku rosyjskiej agresji”. 

Centrum operacji antyterrorystycznej przeciwko separatystom na wschodzie Ukrainy poinformowało, że w ciągu ostatniej doby pozycje ukraińskich sił rządowych zostały ostrzelane 27 razy. 

„Od godzin wieczornych (w sobotę) bojownicy prowadzili szczególnie intensywny ogień na kierunku donieckim” – ogłoszono w komunikacie. Dowództwo wojskowe zaznaczyło, że separatyści używali podczas ataków uzbrojenia zakazanego mińskimi porozumieniami na rzecz uregulowania konfliktu w Donbasie.

Rozejm, który miał obowiązywać od 30 kwietnia, zatwierdziła mińska trójstronna grupa kontaktowa ds. konfliktu na wschodzie Ukrainy (Ukraina, Rosja, OBWE) oraz przedstawiciele separatystów.

PAP - mini

Komentarze (4)

 1. mars

  boze jakie brednie tylko wczoraj ukraincy zabili 8 cywili [ 6 z ostrzału mozdiezrowego a 2 zamordowali popa prawosławnego i jego zonę]

  1. //

   - źródło informacji ?

 2. A no własnie

  Separatistów rosyjskich sponsorowały partie komunistyczne, a kto sponsoruje te partie to nie trudno się domyśleć.

 3. Jaksar

  Tak, z wdzięcznością modlą się o obrońców a Ci którzy przyjechali np. z Białorusi by walczyć za Ukrainę w ochotniczych batalionach mimo obietnic Poroszenki, że będą im nadawane obywatelstwa Ukrainy odwraca się od nich i poprzez swoje służby informuje Białoruskie KGB o tych osobach podając nawet dane osobowe. Ludzie Ci lądują w więzieniach kiedy separatyści i białorusini walczący po ich stronie cieszą się tam poważaniem i szacunkiem. Ci którzy nie wrócili do Białorusi przez to, że są obcokrajowcami nie mają z czego żyć... Ot Ukraińska wdzięczność!

 4. Ingelheim

  "Podał w niedzielę sztab ukraińskiej armii" Warto zauważyć że w czasie zawieszenia broni Ukraińcy zajęli min. Jelenówkę, Pawłopol i Szyrokino przesuwając się kilka KM w stronę republik. "W ciągu ostatniej doby pozycje ukraińskich sił rządowych zostały ostrzelane 27 razy" Według mediów zawsze atakują separatyści a nie Ukraińcy, SZU zapewne są pokojowo nastawione i nie ostrzeliwują Awdijewki czy DAP. Z tego co wiem to właśnie MO Ukrainy wielokrotnie informowało o udanym odwrocie z Debalcewa czy też Donieckiego Lotniska (a jednak znaleziono ~50 ciał i nowiutki porzucony sprzęt jak PPK od Łucza, nowiutkie BTR-4 i Bułaty, wszystko pięknie udokumentowane na lostarmour ). Porażki i straty nigdy się im nie przytrafiają, jeśli przegrywają to tylko z "regularnymi SZ FR" zabijając przy okazji setki żołnierzy i niszcząc tony nowoczesnego rosyjskiego sprzętu, tylko dowodów wciąż brak. Pozdrawiam !

  1. tak tylko pytam...

   Proszę mi przypomnieć, bo nie pamiętam, to Ukraińskie czołgi zaatakowały terytorium Rosji, czy rosyjskie wjechały na Ukrainę? Wiadomo jedynie, że zginęło wielu żołnierzy rosyjskich, których pochowano w pobliżu cmentarza w Rostowie nad Donem, po której stronie granicy oni zginęli?