Siły zbrojne

Ukraińskie systemy S-300 i myśliwce na granicy z Krymem

  • Photo: MON/Wikimedia Commons.

Ukraińskie siły powietrzne rozlokowały w graniczących z Krymem obwodach chersońskim oraz mikołajewskim zmodernizowane systemy przeciwlotnicze S-300PS. W tym ostatnim trenowano również lądowanie samolotów MiG-29 i Su-24 na drogowym odcinku lotniskowym (DOL). Wszystkie te działania związane są z ćwiczeniami „Powietrzna Tarcza 2016”, ale nie bez znaczenia jest też pokaz siły wobec wojsk rosyjskich stacjonujących na pobliskim terytorium Krymu. 

Zaostrzenie rosyjskiej narracji dotyczącej Krymu i Ukrainy związku z niedawnym incydentem wpływa na wzmocnienie obrony tego kraju w rejonie graniczącym z zajętym przez Rosjan półwyspem. Element demonstracji siły i gotowości ukraińskich sił powietrznych są trwające właśnie ćwiczenia „Powietrzna Tarcza 2016”, będące elementem szerszych manewrów wszystkich rodzajów sił zbrojnych „Południowy Wiatr 2016”.

Czytaj też: Ukraińskie samoloty trenują lądowanie na autostradach [WIDEO]

W czasie manewrów „Powietrzna Tarcza 2016” do jednostek w obwodzie chersońskim i Mikołajewskim trafiły zmodernizowane przez krajowy przemysł systemy S-300PS - informują przedstawiciele Brygady Artylerii Przeciwlotniczej. Zgodnie z oficjalnym komunikatem zostały one wyremontowane i zmodernizowane przez zakłady należące do koncernu Ukroboronprom. Prace obejmowały modyfikację systemów wykrywania i kierowania ogniem, oraz kontrolę, wydłużenie resursów i remont pocisków rakietowych.

S-300PS Ukraina
Fot: mil.gov.ua
 

Mają być one zdolne do zwalczania celów balistycznych i aerodynamicznych na pułapie od 25 m do 27 km i w odległości do maksymalnie 90 km. W modernizacji systemu S-300PS zastosowano ukraińskie komponenty i podzespoły, aby uniezależnić się od części pochodzących z Rosji. Do systemu zaimplementowano też m. in. stacje radarowe opracowane przez Kompleks Naukowo-Przemysłowe "Iskra" należący do państwowego Ukroboronpromu. 

Czytaj też: Zmodyfikowane MiG-29 dla Ukrainy

Co najmniej dwa zmodernizowane systemy zostały oddelegowane do ochrony „ważnych obiektów państwowych i wojskowych na południu Ukrainy” – poinformował rzecznik prasowy brygady przeciwlotniczej sił powietrznych Ukrainy. Są to działania związane z rozpoczętymi właśnie przez rosyjskie siły zbrojne manewrami, obejmującymi Morze Kaspijskie, Czarne i Śródziemne, których istotnym elementem są samoloty operujące z Krymu. Ukraińcy spodziewają się w związku z tym nasilenia incydentów w przestrzeni powietrznej, ale też nie wykluczają rozpoczęcia działań bojowych o ograniczonym zasięgu, w których mogą zostać użyte maszyny startujące z Krymu. 

Komentarze