Reklama

Siły zbrojne

Ukraińskie siły rządowe zdobyły część Ługańska

Ukraińskie siły rządowe odbiły część Ługańska z rąk prorosyjskich bojowników. Odblokowano lotnisko wojskowe w mieście. Na zdjęciu działania sił biorących udział w operacji antyterrorystycznej. Fot. mil.gov.ua.
Ukraińskie siły rządowe odbiły część Ługańska z rąk prorosyjskich bojowników. Odblokowano lotnisko wojskowe w mieście. Na zdjęciu działania sił biorących udział w operacji antyterrorystycznej. Fot. mil.gov.ua.

Siły zbrojne Ukrainy przejęły kontrolę nad południowo – wschodnią częścią Ługańska na wschodzie Ukrainy. Odblokowano także lotnisko wojskowe położone w rejonie miasta.

Według komunikatu ministerstwa obrony Ukrainy wojska rządowe kontrolują obecnie południowo – wschodnią część Ługańska – stolicy obwodu na wschodzie Ukrainy. Co więcej, siły lojalne wobec władz w Kijowie odzyskały dostęp do lotniska wojskowego w rejonie miasta, blokowanego wcześniej przez prorosyjskich bojowników.

Wcześniej informowano, że w piątek 18 lipca w mieście trwały intensywne walki, prowadzone także z użyciem systemów artyleryjskich. Były ofiary wśród ludności cywilnej, a w części Ługańska wystąpiły przerwy w dostawach energii elektrycznej. Dmitry Tymczuk, ukraiński ekspert wojskowy stwierdził, że prorosyjscy bojownicy strzelali do cywilów na ulicach miasta.

W nocy z 18 na 19 lipca intensywne walki trwały również w rejonie Doniecka. Agencja Unian donosi o uspokojeniu sytuacji w sobotę 19 lipca. W trakcie starć uszkodzone zostały jednak elementy sieci energetycznej. Dmitry Tymczuk poinformował z kolei, że przedstawiono „wyczerpujące dowody” na zestrzelenie ukraińskiego samolotu szturmowego Su-25 przez rosyjski myśliwiec MiG-29 w środę, 16 lipca.

Reklama

Komentarze (3)

 1. gosc

  Dlaczego Su nie latalo z ochrona swoich migow?

  1. edward

   Pewnie dlatego, że MiG-29 zostały w większości na Krymie, podobnie z magazynami części zamiennych i egzemplarzami do kanibalizacji. Co się stało z SU-27 nie wiadomo, może być podobnie.

  2. wróg

   Bo to nie są bezpilotowce.

 2. obiektywnie

  Putin powinien być pojmany i osądzony w Hadze za zbrodnie wojenne w tym ludobójstwo w Czeczeni i bandyckie napady na Gruzję i Ukrainę.

  1. Garry

   I jeszcze pieniądze na to wydawać? Lepiej tego luja Putina odstrzelić i będzie spokój :)

 3. rabarbarus

  A co z tym kotłem na wschodzie? Rosyjska propaganda od tygodnia opowiada, że właśnie zamknięto w kotle jednostki, które próbowały odciąć separatystów od granicy. Od tygodnia słyszę, że już, już domykamy ten kocioł. Udało im się? Czy Ukraińcy się jednak przebili?

  1. pafcio

   Ruska propaganda. Żadnego kotła nie ma.

Reklama