Reklama

Siły zbrojne

Ukraińskie samoloty Su-25 zestrzelone przez rebeliantów

Dwa ukraińskie samoloty Su-25 zostały zestrzelone przez prorosyjskich rebeliantów. Na zdjęciu maszyna w wersji dwumiejscowej Su-25UB. Fot. Wikipedia.
Dwa ukraińskie samoloty Su-25 zostały zestrzelone przez prorosyjskich rebeliantów. Na zdjęciu maszyna w wersji dwumiejscowej Su-25UB. Fot. Wikipedia.

Prorosyjscy rebelianci zestrzelili dwa samoloty szturmowe Su-25, wykonujące zadania bojowe nad wschodnią Ukrainą.

Jak podało centrum prasowe operacji antyterrorystycznej, ukraińskie szturmowce zostały ostrzelane z przeciwlotniczych zestawów rakietowych w trakcie wykonywania misji wsparcia dla jednostek sił zbrojnych Ukrainy. W starciu brały udział cztery maszyny Su-25. Pomimo wykonywania manewrów przeciwrakietowych i użycia pułapek termicznych, dwa samoloty zostały zestrzelone przez prorosyjskich bojowników. Ich piloci katapultowali się.

Samoloty Su-25 są wykorzystywane przez siły ukraińskie w ramach prowadzonej operacji antyterrorystycznej. W toku prowadzonych działań Ukraińcy już wcześniej stracili co najmniej dwa szturmowce tego typu. Według informacji ministerstwa obrony Ukrainy, jedna z maszyn została prawdopodobnie zestrzelona przez samolot należący do lotnictwa Rosji

Reklama

Komentarze (7)

 1. jedi

  Brawo

 2. arc

  Może w ramach wsparcia oddać im nasze suki?

  1. z prawej flanki

   najlepszym dla nich wsparciem byłaby solidarna i jednoznacznie stanowcza polityka państw natowskich wobec Kremla ; tu jednak już dawno przeważyly nad jej brakiem niezdrowe "przyjażnie" i partykularne interesy poszczególnych krajów. Pacyfizujaca Holandia dopiero pod wpływem szoku związanego ze śmiercia swych obywateli - zaczyna nieśmiało "stanowczo protestować" ; tylko co z tego ,skoro Kreml ma w UE tak skutecznego adwokata jak Niemcy ,czy lawirujacy z gracją Petaina Paryż?

 3. Razparuk

  GROMY daja radę....?

 4. bezksywy

  Możecie podać adresy stron internetowych z których można brać informacje o konflikcie na Ukrainie. Najbardziej interesuje mnie szczebel taktyczny operacji ATO. Dzięki

 5. dsa

  we wczorajszym komunikacie oficjele z wywiadu USA wspomnieli o 12 strąconych ukraińskich maszynach licząc od początku konfliktu. Teraz bilans wzrósł do 14. Biorąc pod uwagę stan ich lotnictwa niedługo nie będą mieli sprawnych bojowo samolotów.

  1. CW

   ... i będą mogli przejść na samoloty produkcji zachodniej. Dobrze że piloci ocaleli

  2. Nowy

   Jest nawet więcej strat: 7 Su-25, 1 Su-24, 7 Mi-24, 6 Mi-8, 1 Ił-76, 1 An-26, 1 An-2 i 1 An-30B, czyli razem daje to 25 zestrzelonych/zniszczonych statków powietrznych (niektóre jak An-2 i 1 Mi-8 na ziemi na lotnisku w Kramatorsku). Biorąc pod uwagę, że przed konfliktem Ukraina miała sprawne 13-14 Su-25 oraz 10 Mi-24, to obecnie doliczając 1 SU-25 uszkodzony, 1 przejęty, zostało im tylko sprawnych 5 Su-25 i 3 Mi-24! (za: http://en.wikipedia.org/wiki/Ukrainian_Air_Force#cite_note-50)

  3. asd

   Ostatecznie trzeba powiedzieć, że Ukraińcy zostali sami i nikt i nic już im nie pomoże. Stracili Krym, stracą i Donieck i Słowiańsk. Ukraińcy i Rosjanie tak się nie lubią, że nie ma mowy o brataniu się. Co do kwestii uzbrojenia to jest tragedia. Oni nie mają czym walczyć, przeciwko Rosji. Tylko partyzantka im zostaje.

 6. Pisdzieli

  Na wlasnych obywateli lotnictwo wysylaja jak oni chca zyc razem

 7. pokysl

  Możemy im w trybie pilnym odsprzedać suma a sami kupić coś lepszegoj

Reklama