Siły zbrojne

Ukraińskie lotnictwo ćwiczy obronę przed atakiem na stolicę i wojną hybrydową [WIDEO]

Fot. mil.gov.ua
Fot. mil.gov.ua

W odpowiedzialnej za obronę przestrzeni powietrznej w rejonie Kijowa 40. Brygadzie Lotnictwa Taktycznego sił powietrznych Ukrainy przeprowadzono szkolenie załóg, personelu naziemnego i struktur dowodzenia. Obejmowało ono zarówno zadania myśliwskie jak też funkcjonowania baz lotniczych w warunkach konfliktu zbrojnego, w tym działań hybrydowych zagrażających infrastrukturze i personelowi.

Ćwiczenie odbyło się w dniach 1-3 lipca, w trzech bazach lotniczych podlegających 40. Brygadzie Lotnictwa Taktycznego. Symulacje i ćwiczenia obejmowały zarówno zadania sztabowe, jak też loty treningowe i ćwiczenia personelu naziemnego, w tym batalionu łączności i dowodzenia, batalionu technicznego oraz formacji zabezpieczających. Jednym z elementów była ochrona infrastruktury lotnisk i Dowództwa Powietrznego „Centrum” przed atakami ze strony oddziałów dywersyjnych. Testowano więc elementy reagowania, w warunkach tak zwanej wojny hybrydowej. Podkreślono przy tym, że plan ćwiczenia oparty jest na doświadczeniach bojowych.

Plan ćwiczenia obejmował m. in.:

- Starty alarmowe, patrole, elementy walki powietrznej i współpracy z naziemnymi systemami dowodzenia;
- ataki grup rozpoznawczo-dywersyjnych na stanowiska postojowe eskadry lotniczej;
- elementy ochrony i obrony bazy;
- pracę techniczną i operacyjną w warunkowym przemieszczeniu się na inne lotnisko operacyjne z elementami naprawy sprzętu, który został uszkodzony podczas działań bojowych;
- symulowane katapultowanie załogi z warunkowo zestrzelonego samolotu (skok spadochronowy z wyposażeniem) oraz działania zespołów poszukiwawczo-ratowniczych w zakresie ratowania pilotów.

Głównym elementem ćwiczenia były działania myśliwców w warunkach alarmowych. W ciągu 3 dni z lotnisk Wasilki, Mirgorod i Ozerne  przeprowadzono łącznie 37 lotów. W działaniach szkoleniowych na tak szeroką skalę po praz pierwszy brali udział piloci, którzy ukończyli uczelnie lotniczą w latach 2018-2019 i trafili do 40. BrLT. Jak powiedział dowódca „Centrum”, gen. Anatolii Krywonożka – „na jedną z par młodych pilotów, którzy wystartowali zidentyfikować i przechwycić niewielki cel powietrzny, czekała mała niespodzianka – w chmurach kryły się „Suczki” (myśliwce Su-27 – przyp. red.).” - Dowództwo starało się, aby piloci byli przygotowani na różne ewentualności i zmienne warunki w powietrzu. Informacje na temat przeprowadzonych ćwiczeń zostały podane dopiero kilka dni po ich zakończeniu.  

40 Brygada Lotnictwa Taktycznego to specyficzna formacja, która zapisała się w historii m. in. działaniami bojowymi w tak zwanej operacji ATO, na wschodzie Ukrainy w 2014 roku. Jest to również jedna z najlepszych jednostek sił powietrznych Ukrainy, od 2004 roku podlegająca Dowództwu Powietrznemu „Centrum”, które podobnie jak główne siły brygady ma swoją bazę w Wasiłkowie. Lotnisko jest oddalone 19 km od granic Kijowa i 29 km od centrum stolicy. Nie powinno więc dziwić, że głównym zadaniem 40. Brygady jest ochrona stolicy Ukrainy i obiektów o znaczeniu strategicznym znajdujących się w jej pobliżu.

image
Fot. mil.gov.ua

Podstawowym uzbrojeniem dwóch eskadr lotniczych wchodzących w skład jednostki są myśliwce MiG-29, w tym zmodernizowane przez krajowy przemysł maszyny MiG-29-MU1. Obecnie w jednostce testowany jest również prototyp „wielozadaniowego” MiGa-29MU2 który może przenosić radzieckie rakiety CH-29 i bomby KAB-500KR, a docelowo będzie uzbrojony w krajowe pociski naprowadzane laserowo. Ma to być rozwiązanie pomostowe na najbliższą dekadę, do czasu pozyskania przez Ukrainę nowoczesnych samolotów wielozadaniowych. Na wyposażeniu znajdują się również samoloty szkolno-bojowe L-39M1 Albatros.

Prawdopodobnie 40 Brygada Lotnictwa Taktycznego będzie jedną z pierwszych jednostek ukraińskiego lotnictwa jakie zostaną przezbrojone w nowe, zachodnie samoloty wielozadaniowe, których zakup planowany jest na najbliższe lata. Pierwsza eskadra ma otrzymać maszyny w latach 2025-2030.

Komentarze