Reklama

Siły zbrojne

Ukraińskie czołgi w rejonie Doniecka. Miliardowe koszty operacji antyterrorystycznej

Według niepotwierdzonych informacji siły ukraińskie prowadzą w rejonie Doniecka działania ofensywne z użyciem czołgów. Na zdjęciu ćwiczenia wojsk pancernych sił zbrojnych Ukrainy w czerwcu. Fot. Mil.gov.ua.
Według niepotwierdzonych informacji siły ukraińskie prowadzą w rejonie Doniecka działania ofensywne z użyciem czołgów. Na zdjęciu ćwiczenia wojsk pancernych sił zbrojnych Ukrainy w czerwcu. Fot. Mil.gov.ua.

Według niepotwierdzonych informacji wojska ukraińskie rozpoczęły działania ofensywne w rejonie Doniecka, w tym z wykorzystaniem czołgów. Siły rządowe miały ponadto przejąć kontrolę nad miejscowością Rubieżnoje. Koszty działań przeciwko rebeliantom szacowane są na 1,5 mld hrywien (ok. 125 mln USD) miesięcznie.

Jak pisze agencja Reutera, siły zbrojne Ukrainy miały przeprowadzić atak na cele w Doniecku, między innymi z wykorzystaniem czołgów. Według przedstawicieli tzw. separatystów walki trwają w rejonie stacji kolejowej w mieście. Doniesienia te nie zostały jednak potwierdzone przez władze w Kijowie.

Wcześniej informowano, że ciężkie starcia trwają między innymi w rejonach lotnisk w Ługańsku i Doniecku, a tzw. separatyści prowadzą ostrzał pozycji ukraińskich z wykorzystaniem artyleryjskich wyrzutni rakietowych BM-21 Grad i moździerzy. Ukraiński ekspert wojskowy Dmitry Tymczuk stwierdził przy tym, że znaczne siły rebeliantów w Doniecku i Gorłówce miały zostać odcięte od wsparcia w wyniku prowadzonych działań.

Szef MSW Ukrainy Arsen Awakow poinformował natomiast, że miejscowość Rubieżnoje znajduje się pod kontrolą sił lojalnych wobec rządu w Kijowie. Siły ukraińskie aresztowały także ponad 20 rebeliantów, którzy próbowali wyrwać się z miasta Lisiczańsk w obwodzie ługańskim. Według agencji Unian wszyscy zatrzymani są obywatelami Federacji Rosyjskiej, a pośród nich znajdują się także przedstawiciele narodowości czeczeńskiej.

Prowadzona operacja antyterrorystyczna pociąga za sobą istotne koszty dla ukraińskiej gospodarki, obciążając szczególnie sektor finansów publicznych. Według ukraińskiego serwisu BBC, miesięczny koszt operacji ATO wynosi równowartość 1,5 mld hrywien (ok. 125 mln USD). Agencja Unian pisze tymczasem, że rząd wniósł o zwiększenie limitu długu publicznego z 664 do 814,3 mld hrywien. Oznacza to, że maksymalny poziom długu publicznego na Ukrainie ma zostać zwiększony o około 22,6 %, a jego równowartość wyniesie około 70 mld USD.

Reklama

Komentarze (11)

 1. Paweł.

  Zablokować konta i aktywa rosyjskim miliarderom związanym z Putiniem-wtedy oni sami rozwiążą ten problem z tą małpą.

  1. Olosz

   Już to częsciowo zrobiono, jednak blokady dotycza płotek. Pozostali sa zbyt wazni dla gospodarki Europy.

 2. [sic!]

  To wygląda na to że dług publiczny Ukrainy w porównaniu z polskim jest ze 3 razy mniejszy i to po podniesieniu progu

 3. witek

  Trzymajcie sie ukraincy!

 4. Swiatowid

  Amerykanie zaplaca !

 5. tank_buster

  Ciężkie pojazdy - drogie w utrzymaniu, a do ich zniszczenia nie potrzeba drogiej broni. Totalna ekonomiczna pomyłka i sposób na przegraną, przez to, że wróg będzie mógł wykończyć drugą stronę finansowo. Przykłady Ukrainy i Iraku dobitnie pokazuje, że brnięcie w nie jest ogromnym błędem i stawianiem siebie w gorszej pozycji.

 6. Kuba

  O tym samym ostatnio myślałem. Wystarczy, ze Putin będzie destabilizował Donbas na tyle dlugo, zmuszając Ukrainę do wielomiliardowych wydatków na ATO, ze Ukraina po prostu zbankrutuje. W tle tej sytuacji Niemcy juz zacierają ręce, licząc na sytuację, gdy Ukraina zaprosi zagranicznych (niemieckich) inwestorów.

  1. z prawej flanki

   pierwej ,podobnie jak my - dali sie nabrać na organizacje EURO ,teraz obecna wojna rzeczywiście moźe doprowadzić ten kraj do autentycznego bankructwa ; juź tu ktoś napisal ,źe najbliźsza zima z pewnościa naleźeć bedzie do Gazpromu. Co dalej? Jak jeszcze uda sie Rosji "odzyskać" Donbas ,a nie tylko go zdestabilizować ; potencjalne tego skutki wprost trudno przewidzieć. Kadlubowa Ukraina na garnuszku Europy? Do tego daźy Wladymir Wladymirowicz i jego kagiebiści.

 7. koyot70

  SLAWA UKRAINIE .Może teraz się uda wybić terrorystów Putina , trzymam za siły ATO kciuki.

 8. olo

  Cóż, dług Ukrainy jest śmiesznie niski w porówaniu do naszego. Owszem, dochód narodowy jest inny ale mimo wszystko.

 9. xyz

  Rozstrzelać tych Czeczeńców. Przyjechali zabijać dla kasy

 10. Viktor

  Heh lotnictwo stoi a koszty miliardowe.

 11. hhhgf

  Co z tego że takie koszty? Przecież kasę otrzymają ;)

Reklama