Siły zbrojne

Ukraiński samolot zestrzelony nad Słowiańskiem. Użyty nowy rosyjski system przeciwlotniczy?

Według ukraińskich władz, nad Słowiańskiem zestrzelony został transportowy An-26. Fot. mil.gov.ua
Według ukraińskich władz, nad Słowiańskiem zestrzelony został transportowy An-26. Fot. mil.gov.ua

Prorosyjscy bojownicy zestrzelili nad Słowiańskiem ukraiński samolot. Według różnych źródeł, mógł to być rozpoznawczy An-30 bądź transportowy An-26, przenoszący pomoc humanitarną.

W piątek 6 czerwca tzw. separatyści zestrzelili nad Słowiańskiem samolot, który miał należeć do sił zbrojnych Ukrainy. Początkowo informowano, powołując się na źródła prorosyjskie, że zniszczony został rozpoznawczy An-30. Przedstawiciele władz ukraińskich stwierdzili jednak, że prorosyjscy bojownicy zestrzelili samolot transportowy typu An-26, transportujący pomoc humanitarną. Według serwisu Inforesist trzech członków załogi zniszczonego Antonowa zostało ewakuowanych, trzech zginęło, a dwóch pozostaje zaginionych.

Ukraiński Antonow został najprawdopodobniej zestrzelony za pomocą przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych (MANPADS). Ukraiński ekspert wojskowy Dymitry Tymczuk stwierdził przy tym, że tzw. separatyści wykorzystali najnowszy rosyjski system tej klasy typu Wierba, który został dopiero niedawno wprowadzony na uzbrojenie sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Zestrzelony samolot został według Tymczuka trafiony pociskiem 9M336 zestawu przeciwlotniczego 9K333 Wierba na wysokości 4050 m. W trakcie zdarzenia ukraińscy piloci mieli ponadto manewrować maszyną, aby uniknąć jej upadku na obszar zabudowany.

Komentarze (12)

 1. bene

  a ja po raz kolejny podniosę kwestię ochrony przed MANPADS w polskich śmigłowcach. Może wreszcie się ktoś przyjrzy tematowi? Bo wciąż cisza w tej kwestii. Na Ukrainie spadają śmigłowce i transportowce a rząd zamawia sprzęt bez ochrony przed rakietami z wyrzutni ręcznych. Jeden Śmiglak kosztuje kilkadziesiąt milionów a może zostać strącony byle rakietą. Po co nam taki bezużyteczny sprzęt?

 2. roberTox

  ta pomoc humanitarna to niby dla kogo?

 3. wściekła

  Czy świat dalej będzie tak obojętny i ślepy na to, co się dzieje na Ukrainie??? Przecież to Rosjanie wspomagają te siły, dostarczają drogiej amunicji, a Putin udaje, że to sami prorosyjscy obywatele Ukrainy wszyscy grzecznie kiwają główkami: "Tak tak Putinusiu, Putineczku (...) ty masz czyste rączki". Ten koleś oszalał z nadmiaru władzy i bezkarności, może by się ktoś CZYNNIE zainteresował, zanim to się przerodzi w szaleństwo dyktatury na miarę Hitlera, Stalina. Władza+ pieniądze+ bezkarność= SZALEŃSTWO, jeszcze nam III wojny brakuje... W wiadomościach, to powinno być podane jako news nr I, a tu nic, ani słowa. Tylko piękne słowa, obietnice, a za kurtyną wielkie, śmierdzące szambo, ręka rękę myje.

  1. Rafofall

   Panie... Wojna w Hiszpanii miała cały międzynarodowy "Komitet Nieinterwencji" a Legion Condor to chyba coś mówi? A włoskie okręty podwodne i ich blokada? A całe uzbrojenie i wsparcie z IIIRzeszy (+) ...? Wniosek? -> Świat będzie ślepy i obojętny jeśli będzie miał w tym swój interes.

  2. roberTox

   wracaj do usraela...

 4. K

  Hmm... Skąd z wysokości 4 kilometrów piloci mogli rozpoznać że to akurat najnowszy rosyjski pocisk?

  1. Robert

   Bardzo prosto. Bo inne pocisku nie mają takiego pułapu. Wg. mnie latali na 4 km i robili zdjęcia pozycji (bo raczej miedzy bajki można włożyć te AN-26 z pomocą humanitarną, bo niby po co latałby akurat nad terenem walk, zamiast go ominąć), bo wydawało im się, że to bezpieczny pułap. Co do ostrzału z działka to bzdura, można zobaczyć film w sieci. Trafili go silnik, przepadł i faktycznie pilaci wyprowadzili go z nurkowania tuż nad miastem. Inaczej nie mieli możliwości wyskoczyć.

  2. L

   Obejrzeli go w samolocie jak już się w nich wbił.

  3. airsoftman

   Igły mają pułap maksymalny 3,5 km

 5. piotral

  Nie wstydzicie się powtarzać tych prymitywnych ukraińskich kłamstw? Jaka pomoc humanitarna? Gdzie miał lądować? Co transportował ? Mleko w proszku dla dzieci? An-26 MUSI być zbity najnowszym systemem? Piloci manewrowali spadają w płonanącej kuli????? Co byście nie napisali ukraińscy naziści ( Nasi sojusznicy) dostają BATY na goła De!!!

 6. dynamit

  a może należało by nasze oddziały rozlokować wzdłuż granicy z putinlandem? Niech kacap wie że sie nie boimy .

 7. MAG

  Tak ten "An" na pewno coś przynosił mieszkańcom Słowiańska ale nie koniecznie pomoc humanitarną tylko raczej kalibru 122 mm z wyrzutni "Grad" i "Goździków" naprowadzając ogień artylerii. PS. Propaganda strony rządowej sięga dna. Informacje o tym, że transportował pomoc humanitarną (i latał nad okolicą 2 godziny) oraz, że został zestrzelony za pomocy "Wierby" to już "szczyt obłudy"!

 8. aurel

  gdzie jest Flanker???? naczelny obrońca i wielbiciel kacapów???

  1. bolo lacznik

   Nie dostał przelewu z FSB... dlatego cisza.

 9. RIKI

  I oto chodzi ! Niech się Ukraincy przekonają wreszcie jakim bratnim narodem są dla Putina który tak wielokrotnie o tym rozpowiadał ! Wreszcie odchrzanią się od Polski i może w końcu przejżą na oczy gdzie jest ich prawdziwy bratni wróg ! Im Putin więcej będzie wciskał ryło na Ukrainie tym coraz więcej Ukrainców przekona się że bratnim narodem Rosji jest tylko ten który to dozgodnie i bezwarunkowo odda się jej na wieki cały !

 10. cynik

  A my mamy łykać jak pelikany ukraińską propagandę bez żadnych dowodów? Inne źródła podają że ten Antonow leciał znacznie niżej i został trafiony z działka.

 11. stary

  Odnoszę wrażenie, że Ukraina stanie się powtórką Hiszpanii z lat 30-tych XX wieku, a Rosja wchodzi w buty hitlerowskich Niemiec aneksją Krymu, testowaniem broni i zbrojeniem separatystów. Po układzie monachijskim, gdy Chamberlain ogłosił "przywiozłem wam pokój", Churchill odparł: mieliście do wyboru wojnę lub hańbę, wybraliście hańbę, a wojne i tak mieć będziecie. Czyż nie można dwa razy wejśc do tej samej rzeki?

 12. pinokio

  pitolenie to byl samolot zwiadowczy l,krazyl nad miastem w siec isa przedstawione nagrania rozmow i meldunkow pilotow.

  1. rabarbarus

   Jak rozumiem rozmowy te nagrali separatystyczni krótkofalowcy - amatorzy, a zestrzelenia dokonano za pomocą procy i starego pistoletu należącego do Bohatera Wielkiej Wojny Ojczyźnianej Iwana Iwanowicza - mieszkańca Doniecka?