Reklama

Siły zbrojne

Ukraińska zbrojeniówka: zamiast rakiet - mobilne koszary

fot. YouTube
fot. YouTube

Ukraińska firma Południowe Zakłady Budowy Maszyn „Jużmasz” z Dniepropietrowska zaprezentowała swój nowy produkt - mobilne koszary, które w położeniu marszowym mieszczą się w standardowym kontenerze dwudziestostopowym.

Projekt mobilnego, transformowalnego modułu mieszkalnego dla żołnierzy powstał w „Jużmasz” przy współpracy z fundacją „Obrona państwa” i firmą NewArk. Jest to zupełnie nowy profil produkcji biorąc pod uwagę fakt, że wcześniej w zakładach dniepropietrowskich powstawały takie produkty jak rakiety balistyczne i kosmiczne oraz … trolejbusy i ciągniki.

Proponowane przez „Jużmasz” moduły mieszkalne mogą się sprawdzić podczas organizowania wysuniętych stanowisk dowodzenia, polowych szpitali lub składów uzbrojenia i amunicji. Przy projektowaniu uwzględniono wymagania nie tylko ukraińskiej armii, ale również potrzeby sztabów NATO.

Całość ma pozwolić na zmniejszenie kosztów tworzenia nowych punktów bazowania dla wojsk ekspedycyjnych i poprawić mobilność. Standardowy kontener może bowiem zostać w łatwy sposób rozwinięty w pomieszczenia o łącznej powierzchni 65-80 metrów kwadratowych. Przy czym czas utworzenia w pełni działającego punktu mieszkalnego jest nie większy niż 60-90 minut (w zależności od wymaganego wyposażenia i podłączeń). Mobilne koszary są wyposażone w system dostarczania wody, kanalizację, wentylację i ogrzewania. Zapewnia to komfortowe warunki życia i pracy przy temperaturze zewnętrznej od - 40 do + 40°C.

Reklama

Komentarze (5)

 1. Ansia

  Niech robią co można aby bronić demokracji przed rosyjską agresją. Powodzenia. Pomóżmy im.

 2. paw

  Widzę po komentarzach iż zdolność do wychwycenia ironii w narodzie zanika.„Jużmasz” produkował w swojej historii rakiety R-5, R-12, R-14, R-16, R-36M oraz RT-23UTTH , a teraz kontenery.

 3. miro

  Na mój gust zdjęcia przedstawiają 40-stopowy kontener

 4. ern

  Dawniej się to u kozaków nazywało kosz, a teraz koszary ...;-)

 5. Hex

  Co ciekawe, coś tego typu był produkowane kilka lat temu dla Wojska Polskiego na podkarpaciu (w obecnie mało znanej spółce), nie wie ktoś może coś więcej na ten temat, np. porównywalność z "światowymi" czy ich wykorzystywania?

  1. Tyberios

   Słyszałem o mobilnej strzelnicy ale o koszarach nie... coś więcej wiesz na ten temat?

Reklama