Reklama

Siły zbrojne

Ukraińska artyleria rakietowa ostrzeliwuje bojowników w Afryce

Wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet Bastion-1.
Wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet Bastion-1.
Autor. Nickispeaki/Wikipedia

W mediach społecznościowych pojawiło się zdjęcie wieloprowadnicowej wyrzutni rakiet kal. 122 mm Bastion-1 ukraińskiej produkcji w służbie armii Demokratycznej Republiki Konga, ostrzeliwującej pozycje bojowników z grupy M23.

Reklama

Dlaczego jej pojawienie jest ciekawe? Otóż dotychczas nie były dostępne żadne informacje wskazujące na sprzedanie do DRK tego typu uzbrojenia przez Ukrainę. Dotychczas oficjalnie wiemy o wykorzystywaniu tego typu modernizacji BM-21 jedynie przez ukraińską armię, chociaż pojawiają się plotki o sprzedaży ich do Gruzji oraz Senegalu. Skąd zatem pojawiła się ona na stanie armii DRK, która używa jej do atakowania bojowników z grupy M23 w prowincji Kiwu? Najpewniej doszło do sprzedaży nieoficjalnej, niewykluczone, że przez pośrednika w postaci właśnie Gruzji, czy Senegalu. Nie wiadomo, ile łącznie zostało wyprodukowanych Bastionów-1.

Reklama
Reklama

Bastion-1 to ukraińska modernizacja wieloprowadnicowej wyrzutni rakiet BM-21 polegająca na m.in. zmianie nośnika wyrzutni z Urala-375D na samochód ciężarowy KrAZ-6322 6x6. Za program modernizacji odpowiadały Charkowskie Zakłady Naprawy Pojazdów i Charkowskie Biuro Konstrukcji Maszyn im. Morozowa. Jednostkę napędową pojazdu stanowi silnik JaMZ-238DE2 o mocy 330 KM pozwalający na rozpędzenie wozu do ponad 70 km/h. Uzbrojenie w postaci 40 pocisków rakietowych kal. 122 mm pozwala na rażenie celów oddalonych o 40 km (przy zastosowaniu odpowiedniego typu efektora). Czas przeładowania wszystkich prowadnic ma wynosić około siedmiu minut. Pojazd otrzymał system pozycjonowania GPS produkcji ukraińskiej formy Orizon-Navigation. Nie jest wiadome, ile BM-21 zostało poddanych modernizacji do wersji Bastion-1. Oprócz Ukrainy wyrzutnia ta miała trafić także na uzbrojenie armii gruzińskiej oraz senegalskiej, jednak brak na to potwierdzeń.

Czytaj też

System Bastion-1, czyli ukraińska modernizacja BM-21 Grad.
System Bastion-1, czyli ukraińska modernizacja BM-21 Grad.
Autor. fot. Ukroboronprom
Reklama

Komentarze (1)

 1. Limano

  Czegoś nie rozumiem, ukry sprzedaly coś co jest im potrzebne? Chyba że to było dawno,

  1. Reo

   To raczej było dawno.

  2. młodygrzyb

   No nie tak dawno. Co ciekawe ukraina nadal sprzedaje broń.Legalnie i nielegalnie.

  3. Wuc Naczelny

   I ciekawe co to znaczy. Moim zdaniem podjechanie gradem o faktycznym zasięgu 22-26km (z pełną gowicą a nie popierdółki i pseudomodyfikacje z pół głowicy w niekierowanej rakiecie) oznaczają że myuiszz być 10km od linii frontu nawalając w przeciwnika 10km wgłąb jego linii, tyle że jesteś na 100% wykryty a po stronei przeciwnika nie ma do czego strzelać bo są sami frajerzy w piwnicach i okopach.

Reklama